عزت الله سحابی: برکناری احمدی نژاد برای حفظ نظام حیاتی است

عزت الله سحابی
Image caption عزت الله سحابی می گوید "خودرأیی" هر فرد و نظامی را به هلاکت می اندازد

عزت الله سحابی، چهره شاخص فعالان ملی - مذهبی، می گوید که مقامات جمهوری اسلامی برای حفظ حاکمیت خود باید محمود احمدی نژاد را برکنار کنند.

آقای سحابی که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و با تشکیل دولت موقت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران انتخاب شد، با مقایسه اعتراضات خیابانی پس از انتخابات خرداد ۸۸ و انقلاب بهمن ۵۷ گفته است که "یک ملت و یک کشور ظرفیت دوبار انقلاب در یک نسل را ندارد."

او که از منتقدان اصلی رئیس جمهوری ایران محسوب می شود، با انتقاد از سیاست های اقتصادی و بین المللی رئیس دولت دهم، او را به تلاش برای "تخریب ایران" متهم کرده و به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرده است که برای حفظ حاکمیت و جلوگیری از "تضعیف نظام جمهوری اسلامی"محمود احمدی نژاد را برکنار کنند.

آقای سحابی که با وبسایت جرس (جنبش راه سبز) گفتگو کرده است، به مخالفان دولت ایران هم توصیه کرده که به "فکر پیروزی در کوتاه مدت نباشند" و به آنها اطمینان داده است که "تغییر در راه است."

او همچنین حفظ آرامش و پرهیز از "عجله و تندروی" را به معترضان خیابانی توصیه کرده و از آنها خواسته است که برای اصلاح "مواضع و بینش ها"ی حکومت تلاش کنند نه برای "براندازی" آن.

عزت الله سحابی که از نمایندگان دوره اول مجلس شورای اسلامی ایران بوده و به تازگی وارد سن هشتاد سالگی شده، در بخشی دیگر از این مصاحبه به سابقه همکاری نزدیک خود با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، اشاره کرده و گفته که از رهبر ایران می خواهد تا مسائل را "معتدل تر" و "همه جانبه تر" ببیند و همه چیز را به "دشمن" نسبت ندهد.

پیش تر و در جریان اعتراضات خیابانی پس از انتخابات خرداد ۸۸، آقای سحابی در نامه ای به مردم ایران توصیه کرده بود که در اعتراضات خود از هرگونه خشونت پرهیز کنند.

آقای سحابی در این نامه که پس از وقایع روز عاشورا (ششم دی) منتشر شد، از آنچه احتمال "سوق یافتن حرکت مدنی و مسالمت آمیز" معترضان ایرانی به سوی "تندی و خشونت" خوانده، ابراز نگرانی کرده و چنین گرایشی را به نفع حکومت و به زیان معترضان دانسته بود.

عزت الله سحابی هم اکنون به عنوان رئیس شورای فعالان ملی - مذهبی ایران به فعالیت سیاسی خود ادامه می دهد.

شورای فعالان ملی - مذهبی در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی که به دوران اصلاحات شناخته می شود، به عنوان یک گروه سیاسی شروع به فعالیت کرد.