'گزارش جامع و کاملی از حادثه کوی دانشگاه تهیه شده است'

کوی دانشگاه
Image caption حمله به کوی دانشگاه تهران در زمانی اتفاق افتاد که دانشجویان درحال استراحت بودند

محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس ایران از تهیه گزارش "جامع و کاملی" از حادثه کوی دانشگاه تهران توسط شورای عالی امنیت ملی این کشور خبر داد.

آقای ابوترابی فرد روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت (۱۲مه) درباره بررسی حادثه کوی دانشگاه گفت: "مذاکرات و گفت و گو های طولانی با دانشجویان تشکل های دانشجویی، مسئولان دانشگاه ها و مسئولان انتظامی، امنیتی، و قضایی صورت گرفته است."

او در ادامه از انجام مذاکرات طولانی با اعضای شورای عالی امنیت ملی خبر داد و گفت که این شورا "گزارش بسیار جامع و نسبتا کاملی از حادثه کوی دانشگاه" تهیه کرده است .

آقای ابوترابی گفت که دستگاه قضایی و مسئولان بر اساس این گزارش، مسئولیت پیگیری موضوع را به عهده گرفته اند و اقدامات جدی انجام داده اند اما قرائت این گزارش در صحن علنی مجلس را به زمانی موکول کرد که: "تصمیمات اتخاذ شده در این گزارش عملی شود و شاهد پیشرفت بهتر کار باشیم."

به نظر می رسد این اظهارات واکنشی به سخنان اخیر جمشید انصاری، نماینده فراکسیون اقلیت مجلس ایران مبنی بر بی اطلاعی او از تشکیل کمیته ای در مجلس برای بررسی حادثه کوی دانشگاه، بوده است.

پیشتر آقای انصاری گفته بود که به عنوان نماینده مجلس از تشکیل کمیته ویژه ای برای بررسی حادثه کوی دانشگاه اطلاعی ندارد و "هر کس که خبر دارد باید اطلاع دهد."

او گفته بود که عده ای از نمایندگان مجلس ایران "با تصمیم شخصی" فردای حادثه از محل حادثه بازدید کرده اند و گزارش آن را هم به آقای لاریجانی داده اند.

نزدیک به یک سال پیش و چند روز پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نیروهای پلیس و لباس شخصی ها به کوی دانشگاه تهران حمله کردند.

برخوردهای صورت گرفته در این حادثه به حدی خشونت بار بود که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و برخی از مقامات این کشور از شنیدن خبر این حادثه به شدت ابراز تاسف کردند و خواهان برخورد با عاملان این حادثه شدند.

بعد ها فیلمی از تصاویر حمله نیروهای پلیس و لباس شخصی به کوی دانشگاه تهران از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد، که صحنه هایی از برخورد با دانشجویان را نشان می داد.

هواداران دولت ایران این فیلم را ساختگی و دارای اهداف سیاسی دانستند.

میرحسین موسوی کاندیدای معترض انتخابات ریاست جمهوری و از مخالفان دولت ایران در واکنش به این فیلم گفت: "فیلمی که اخیرا در مورد حمله به خوابگاه دانشجویان پخش شد نشان می دهد که تا چه اندازه روحیه فرقه گرایی، سبعیت ایجاد می کند".

او گفته بود: "به نظر کسانی که مشغول ضرب و شتم دانشجویان هستند، فرزندان این ملت از حیوانات هم کم ارزش تر می نمایند و فاجعه بار تر اینکه در سطوح مختلف، مسئولین می گویند که نمی دانند حمله کنندگان چه کسانی هستند".

مطالب مرتبط