شمقدری: بی‌اجازه فیلم به خارج بفرستید، ممنوع‌الکار می‌شوید

Image caption آقای شمقدری هشدار داد جزوه سینمای اصلاحات را منتشر می کند

جواد شمقدری، معاون امور سینمایی وزارت ارشاد، در نشست خبری خود گفت: "هرکس فیلمی را بدون اجازه ما در خارج از کشور نمایش دهد، کمترین جریمه اش این است که یک سال ممنوع‌الکار می‌شود."

آقای شمقدری در دومین نشست خبری روز سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت گفت که اگر شورای تخصصی به این نتیجه رسید که فیلمی که قرار است به خارج از ایران برود، "عزت و استقلال ملی را به خطر می اندازد"، اجازه دارد به آن فیلم مجوز ندهد.

به گفته او "البته همان فیلم می تواند در داخل کشور نمایش داده شود."

آقای شمقدری گفت: "نباید فیلم‌هایی که سیاه‌نمایی می‌کنند، در خارج از کشور نمایش داده شوند."

او درباره دلیل این حکم گفت: "مردم ما محرم و بیگانگان نامحرم هستند."

به گفته جواد شمقدری: "فیلمساز اگر بخواهد در خارج از کشور با بیگانگان ‌حرف بزند خارج از منافع ملی است."

او این سیاست را "عین اصل دموکراسی" دانست.

'شروع ابتذال از دوران اصلاحات'

جواد شمقدری گفت که اگر کسانی سینمای امروز را به ابتذال متهم کنند و به این روند ادامه بدهند، خواهد گفت که چه کسانی سینمای ایران را به ابتذال کشاندند و "گزارش سینمای اصلاحات" را منتشر خواهد کرد.

به گفته او "سینمای ایران از سال ۷۶ در سراشیبی سقوط افتاد." اشاره آقای شمقدری به بر سرکار آمدن دولت محمد خاتمی و وزارت عطاالله مهاجرانی است.

آقای شمقدری گفت: "امروز افرادی هستند که در اتاق‌های جنگ نشسته‌اند و قصد دارند تا علیه سینما عمل کنند."

"از فیلم‌هایی حمایت می‌کنیم که با دیدگاه و رویکرد ما موافق باشند."

اظهار نظر درباره چند فیلم

آقای شمقدری در بخش پرسش و پاسخ خبرنگاران، گفت که از ابتدا با توقیف تعدادی از فیلم ها مثل سنتوری مخالف بوده است. اما اشاره نکرد که چرا در دوره فعلی که معاونت سینمایی را برعهده دارد، این فیلم رفع توقیف نمی شود.

او در پاسخ به خبرنگاری درباره فیلم هیچ گفت:" این فیلم به هیچ وجه مناسب نمایش در خارج از کشور نیست. این فیلم و فیلم هایی مثل کتاب قانون فقط برای نمایش در جامعه ایرانی مناسب است."

او در پاسخ به سوالی درباره فیلم زمهریر گفت:"چون موضوع فیلم در حوزه دفاع مقدس بود به آنها اعتماد کردم و الان اگر آواز لب کارون و برخی حرکات فیلم حذف شود و به جایش اشعار انقلابی گذاشته شود، می شود رفع توقیفش را بررسی کرد."

در این نشست، معاون سینمایی وزارت ارشاد از رواج اصطلاح 'فیلمفارسی' انتقاد کرد و گفت "اگر غیرت دینی و میهنی داریم نباید از واژه فیلم‌فارسی استفاده کنیم."

به گفته آقای شمقدری، "کسانی که نسبت به غرب خود باخته بودند، در دوره‌ای این واژگان را باب کردند. "

آقای شمقدری گفت در دفترچه‌ سیاست‌های سینمایی اصلاحاتی اعمال شده که به زودی در اختیار سینماگران قرار خواهد گرفت.

آخرین روز فروردین امسال، وزارت ارشاد سیاست های جدید سینمایی را به صورت دفترچه ای در اختیار سینماگران قرار داده بود.

آقای شمقدری پیش از این اعلام کرده بود معاونت سینمایی وزارت ارشاد می خواهد هم و غم خود را صرف "ساماندهی" سینمای کشور کند و امسال قصد "استانداردسازی" سینما را دارد.