مادران سه کوهنورد آمریکایی به ایران سفر می کنند

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد
Image caption شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد تابستان گذشته بازداشت شدند

مادران سه کوهنورد آمریکایی که از سال گذشته به علت "ورود غیرقانونی" به خاک ایران در نزدیکی مرز کردستان عراق بازداشت شدند، روادید سفر به ایران خود را از دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن دریافت کردند.

دولت ایران پیش تر اعلام کرده بود برای این مادران ویزا صادر کرده است تا بتوانند برای ملاقات با فرزندان خود به تهران سفر کنند.

نورا شورد، مادر سارا شورد که یکی از کوهنوردان بازداشت شده در ایران است به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "ما خیلی هیجان زده هستیم... من امروز صبح به سختی نفس می کشیدم. ما برای این (لحظه) خیلی صبر کردیم و خیلی عالی است که این بچه ها را ببینیم."

سارا شورد به همراه شین باور و جاشوا فتال اواخر ژوئیه سال گذشته به وسیله ماموران ایرانی در نزدیکی مرز کردستان عراق به علت ورود غیرقانونی به خاک ایران دستگیر شدند.

سیندی هیکی، مادر شین باور نیز گفت که خانواده های این سه تن قبل از سفر به ایران احتیاج به انجام هماهنگی هایی دارند و احتمالا اوایل هفته آینده به این کشور سفر خواهند کرد.

این مادران قصد دارند در ایران علاوه بر دیدار با فرزندان زندانی خود با وکیل آنها و سفیر سوئیس که حافظ منافع ایالات متحده در تهران است، ملاقات کنند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران پیش تر در گفتگو با صدا و سیما گفته بود که روادید مادران کوهنوردان زندانی به دلایل "انسانی" صادر خواهد شد.

آلهاندرو وولف، معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد هفته گذشته در مهمانی شام منوچهر متکی با او درباره آزادی این سه تن گفتگو کرد.

آقای متکی برای شرکت در اجلاس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های اتمی به نیویورک سفر کرده بود.

اما وزیر امور خارجه ایران دوشنبه تاکید کرد، ایران پیش از اجلاس نیویورک تصمیم به اعطای ویزا به مادران سه آمریکایی گرفته بود.

برخی مقام های ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه نفر مطرح کرده اند.

خانواده های این سه تن می گویند شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد مشغول راهپیمایی در کردستان عراق بودند و به طور اشتباهی وارد ایران شدند.

مادران این سه آمریکایی همچنین در نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد خواسته بودند با نشان دادن "رحم و بخشندگی" فرزندانشان را آزاد کند.

مطالب مرتبط