ادامه اعتراض ها به اعدام پنج نفر در ایران

تصویری از مغازه های تعطیل در شهرهای کردنشین
Image caption اعدام های روز یکشنبه واکنش های متعددی در داخل و خارج از ایران به همراه داشته است

در ادامه واکنش های بین المللی به اعدام پنج نفر در ایران، گزارش ها حاکی از آنند که در چند شهر اروپایی، تجمع های اعتراضی در برابر سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است.

شاهدان عینی روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) از مقابل سفارت ایران در استکهلم سوئد به بی بی سی فارسی گفتند که صدها نفر در برابر ساختمان سفارت ایران تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی، ضمن اعتراض به اعدام پنج ایرانی در یکشنبه گذشته (۱۹ اردیبهشت)، با اعتصاب هایی شکل گرفته در شهرهای کردنشین غرب ایران ابراز همبستگی کرده اند.

گزارش هایی مشابه از برگزاری تجمع هایی در شهرهای کپنهاگ، هلسینکی، اسلو، لاهه، فرانکفورت، هامبورگ، سیدنی و ونکوور و در مقابل سفارتخانه های ایران حکایت دارند.

همزمان گزارش ها و تصاویر ارسال شده از ایران حاکی از آن است که در اعتراض به اعدام پنج ایرانی، که چهار نفر از آنها کرد بودند، در برخی از شهرهای کردنشین ایران اعتصاب عمومی به راه افتاده است.

شاهدان عینی به بی بی سی فارسی گفتند که بخش هایی از بازار سنندج، سقز، مریوان، کامیاران، دیواندره، بوکان، مهاباد، اشنویه و پیرانشهر امروز، پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) به حالت تعطیل درآمده است.

همچنین اخباری مبنی بر حاضر نشدن دانشجویان و دانش آموزان بر سر کلاس های درس در شهر کامیاران گزارش شده است.

در تصاویر ارسال شده از شهرهای استان کردستان، مغازه هایی که کرکره هایشان پایین کشیده شده و بازارهای سنتی این شهرها که تعطیل اند، مشاهده می شود.

یکشنبه گذشته (۱۹ اردیبهشت) دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان به اتهام "مشارکت در بمب گذاری در مراکز دولتی و وابستگی به پژاک" در زندان اوین اعدام شدند.

در روزهای گذشته، معترضان به اعدام پنج زندانی سیاسی در ایران که چهار نفر از آنها کرد بودند، در شهرهای مختلف جهان از جمله اربیل، سلیمانیه، کلن، لاهه، هامبورگ، پاریس، میلان، لندن و برلین تظاهرات کردند.

Image caption دولت ایران می گوید که نقش اعدام شدگان در طراحی و اجرای حملات مرگبار "محرز" شده است

پیش تر و در جریان برگزاری دادگاه های اولیه، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اتهام این افراد را "عملیات تروریستی از جمله بمب گذاری در مراکز دولتی و مردمی شهرهای ایران" اعلام کرده بود.

'سرکوب و نفی آزادی'

در واکنشی دیگر، جمعی از اساتید و روشنفکران ایرانی خارج از کشور با صدور بیانیه ای اعدام های اخیر در ایران را محکوم کردند.

امضاء کنندگان این بیانیه، اعدام های روز یکشنبه را تلاش مقامات جمهوری اسلامی برای "نفی آزادی" خوانده و آن را بخشی از سیاست دولت ایران برای "سرکوب شدید و مشت آهنین" خوانده اند.

در این بیانیه از دولت های جهان خواسته شده "تأمین و رعایت حقوق بشر" را به عنوان "پیش شرط مراودات" سیاسی خود با دولت ایران قرار دهند.

در پایان این بیانیه، امضا کنندگان ضمن محکوم کردن مجازات اعدام، تأکید کرده اند که خواستار حل مشکلات کنونی ایران با "پرهیز از خشونت از جانب هر دو طرف" هستند.

در میان امضاء کنندگان این بیانیه نام افرادی همچون رامین جهانبگلو، مهرانگیز کار، سعید رهنما، نیکی کدی، محمود کریمی حکاک، منصور معدل، مهرزاد بروجردی و تورج دریایی به چشم می خورد.

اعدام های روز یکشنبه واکنش های متعددی در داخل و خارج از ایران به همراه داشته است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست