به روز شده:  13:10 گرينويچ - پنج شنبه 13 مه 2010 - 23 اردیبهشت 1389

اعتصاب در برخی شهرهای کردنشین ایران در اعتراض به اعدام ها

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گزارش ها و تصاویر ارسال شده از ایران حاکی از آن است که در اعتراض به اعدام پنج شهروند ایرانی در یکشنبه گذشته، در برخی از شهرهای کردنشین ایران اعتصاب عمومی به راه افتاده است.

بنابر گزارش شاهدان عینی، بخش هایی از بازار سنندج، سقز، مریوان، کامیاران، دیواندره، بوکان، مهاباد، اشنویه و پیرانشهر امروز، پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) به حالت تعطیل درآمده است.

همچنین اخباری مبنی بر حاضر نشدن دانشجویان و دانش آموزان بر سر کلاس های درس در شهر کامیاران گزارش شده است.

در تصاویر ارسال شده از شهرهای استان کردستان، مغازه هایی که کرکره هایشان پایین کشیده شده و بازارهای سنتی این شهرها که تعطیل اند، مشاهده می شود.

یکشنبه گذشته (۱۹ اردیبهشت) دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان به اتهام "مشارکت در بمب گذاری در مراکز دولتی و وابستگی به پژاک" در زندان اوین اعدام شدند.

در روزهای گذشته، معترضان به اعدام پنج زندانی سیاسی در ایران که چهار نفر از آنها کرد بودند، در شهرهای مختلف جهان از جمله اربیل، سلیمانیه، کلن، لاهه، هامبورگ، پاریس، میلان، لندن و برلین تظاهرات کردند.

پیش تر و در جریان برگزاری دادگاه های اولیه، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اتهام این افراد را "عملیات تروریستی از جمله بمب گذاری در مراکز دولتی و مردمی شهرهای ایران" اعلام کرده بود.

'محاکمه های ناعادلانه'

اعدام های روز یکشنبه واکنش های متعددی در داخل و خارج از ایران به همراه داشته است.

سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه (۲۱ اردیبهشت) این اعدام ها را محکوم کرد و گفت محاکمه این افراد "عادلانه نبوده" و بعضی از آنها "شکنجه" شده اند.

در بخشی از این بیانیه، مالکولم اسمارت مدیر بخش خاور میانه و آفریقای شمالی این گروه حقوق بشری نوشت: "ما این اعدام ها را که بدون اخطار قبلی انجام شد محکوم می کنیم. علیرغم اتهامات سنگین علیه این پنج نفر، آنها از محاکمه ای عادلانه محروم شدند. سه نفر از متهمان شکنجه و دو نفر مجبور به اعتراف تحت فشار شدند."

در ادامه این بیانیه آمده بود: "آنها در تخطی از قوانین ایران که مسئولان را ملزم می کند وکلای زندانیان را پیش از اجرای حکم اعدام آگاه کنند، اعدام شدند."

شیرین علم هولی

خانم علم هولی به عضویت در پژاک متهم شده بود اما این موضوع را رد می کرد

دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه ای آورد که اعدام این پنج نفر بدون مطلع کردن خانواده های آنها انجام شده و اجساد آنها تاکنون تحویل خانواده هایشان نشده است.

'اعدام های ناگهانی'

علاوه بر واکنش های بین المللی به اعدام این پنج زندانی سیاسی در ایران، در داخل این کشور هم رهبران معترضان به نتایج انتخابات خرداد ۸۸ (جنبش سبز) هم به روند محاکمه و اعدام این افراد واکنش نشان دادند.

در روزهای گذشته، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان ایران، در واکنش هایی جداگانه به روند محاکمه این پنج نفر و آنجه "عدم رعایت آیین دادرسی" خوانده شده، اعتراض کردند.

میرحسین موسوی در بیانیه ای که روز دوشنبه (20 اردیبهشت) منتشر کرد، نوشت که این پنج نفر "بدون آنکه توضیحات روشن کننده ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات به مردم داده شود" به طور "ناگهانی اعدام" شده اند.

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و از رهبران مخالفان دولت، در انتقاد از نحوه اعدام این افراد گفت: "طبیعی است که ما از مرگ افراد و اعدام آنها متاثر می شویم و اصولا مخالف چنین برخوردهایی هسیتم."

آقای کروبی گفت: "اعدام این افراد در شرایطی صورت گرفته است که هیچکس از چند و چون پرونده آنها با خبر نیست و جرم آنها به دلیل علنی نبودن دادگاه و عدم رعایت آیین دادرسی و قانون، برای کسی محرز نشده است."

در اطلاعیه دادستانی انقلاب تهران در مورد اعدام شدگان آمده است که این پنج نفر اقدام به بمبگذاری در ساختمان های دولتی، اماکن عمومی و خط لوله گاز ایران و ترکیه کرده بودند.

دولت ایران می گوید که نقش این افراد در طراحی و اجرای حملات مرگبار "محرز" شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.