'تبادل آتش' بین نیروهای مرزی ایران و عراق

Image caption مقام های ایران هنوز به این ماجرا واکنش نشان نداده اند

یک مقام عراقی می گوید نیروهای مرزی ایران و عراق روز پنجشنبه بسوی یکدیگر آتش گشودند.

به گزارش خبرگزاری ها ژنرال احمد غریب دیسکارا مسئول گارد مرزی عراق در استان سلیمانیه به خبرنگاران گفت: "نیروهای ایران گمان کردند که گارد مرزی (عراق) جزئی از پژاک است و شروع به شلیک کردند."

وی افزود: "گارد مرزی عراق نیز با شلیک آتش پاسخ داد و یک افسر ارتش عراق دستگیر شد."

به گفته ژنرال دیسکارا مذاکره برای آزادی این افسر در جریان است.

مقام های ایرانی هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده اند.

ژنرال دیسکارا گفت تبادل آتش در کوه های منطقه شامیران واقع در 90 کیلومتری جنوب شرق سلیمانیه صورت گرفت.

گروه موسوم به حیات آزاد کردستان - پژاک - یک سازمان کرد مخالف جمهوری اسلامی است که هدف خود را حمایت از حقوق ایرانیان کرد در چارچوب یک نظام دموکراتیک در این کشور اعلام داشته است.

گفته می شود که این گروه با حزب کارگران کردستان - پ کا کا - که یک گروه جدایی طلب کرد ترکیه است ارتباط دارد اما پژاک می گوید که خواستار تجزیه ارضی ایران نیست و از جایگزینی نظام جمهوری اسلامی با یک نظام فدرال حمایت می کند.

منابع امنیتی جمهوری اسلامی در چند سال اخیر بارها از عملیات مسلحانه چرِیک های پژاک در مناطق مرزی ایران با کردستان عراق و ترکیه و درگیری افراد مسلح این گروه با نیروهای دولتی خبر داده اند.

برخی خبرگزاری ها گزارش کرده اند که گارد مرزی عراق در درگیری روز پنجشنبه متشکل از پیشمرگان کردستان بود که در گذشته دشمن صدام حسین بودند اما اکنون جزء ارتش عراق هستند.

روابط ایران وعراق پس از سرنگونی صدام حسین در سال 2003 رو به گرمی گذاشت. اما طی سالهای اخیر اختلافاتی بین دو کشور بر سر میادین نفتی مشترک مرزی بروز کرده است.

علاوه بر این برخی اظهارات پراکنده در ایران درباره غرامت های جنگ دو کشور مطرح شده است.

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق روز سه شنبه پیشنهاد داد که عراق " یک سری از چاه های نفت" خود را به عنوان غرامت جنگی به ایران واگذار کند.

مطالب مرتبط