در آستانه سفر لولا، آمریکا می گوید تغییری در موضع ایران نمی بیند

هیلاری کلینتون
Image caption کلینتون می گوید هیچ نشانه تازه ای از تغییر موضع ایران در ارتباط با تبادل سوخت هسته ای دیده نمی شود

درحالی که قرار است رؤسای جمهوری برزیل و ترکیه در روزهای آتی به تهران سفر کنند، هیلاری کلینتون در تماسی با وزیر خارجه ترکیه گفته است که هیچ نشانه تازه ای از تغییر موضع ایران در ارتباط با تبادل سوخت هسته ای دیده نمی شود.

همزمان رهبران روسیه و آمریکا در مورد تشدید فعالیت ها در ارتباط با برنامه اتمی ایران توافق کرده اند. فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که هیلاری کلینتون وزیر خارجه پنجشنبه در تماسی تلفنی با احمد داوود اغلو وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که "به نظر ما، دیپلماسی اخیر ایران تلاشی برای متوقف کردن اقدام شورای امنیت بدون برداشتن گامی عملی در جهت رفع نگرانی های بین المللی در مورد برنامه اتمی اش است." انتظار می رود که خانم کلینتون همین پیام را برای وزارت خارجه برزیل بفرستد. لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری برزیل قرار است در روزهای پایان هفته به ایران سفر کند. دولت ایران می گوید که عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه نیز هفته آینده به تهران خواهد رفت. ایران از پیشنهاد اخیر برزیل و ترکیه برای حل اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران استقبال کرده است. احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه گذشته پس از دیدار با وزیر خارجه ایران گفت پیشنهاد ترکیه شامل میانجیگری و میزبانی کشورش برای انجام مذاکراتی میان سعید جلیلی، مسئول ارشد مذاکرات هسته ای ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (به نمایندگی از گروه کشورهای ۱+۵) بوده است.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران نیز همان روز در مورد این پیشنهاد گفت: "اگر همه طرف ها، یعنی مشخصا گروه وین شامل آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی انرژی اتمی آمادگی خود را برای مذاکره اعلام کنند، می توانیم در مورد مکانیسم اجرایی شدن این پیشنهاد به گونه ای که برای همه طرف ها اعتمادساز باشد به یک فرمول مقبول برسیم که در مورد جزئیات آن در حال مشورت کردن با دوستانمان هستیم". او از آمریکا خواست با دید مثبت به این پیشنهاد نگاه کند. اما فیلیپ کراولی روز پنجشنبه گفت: "در بیانیه های اخیر ایران هیچ نکته تازه و دلگرم کننده ای دیده نمی شود... بار قضیه بر دوش ایران است و عدم جدیت این کشور برای تعامل ما را ملزم می کند بر تلاش های جهت اعمال فشار بیشتر بکوشیم." یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود نیز روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که سفر آقای لولا احتمالا پایان تلاش ها برای به تعامل واداشتن ایران بر سر مساله خواهد بود. مقام های ارشد ایرانی در هفته های اخیر سعی کرده اند برزیل، ترکیه و سایر اعضای غیردائم شورای امنیت را برای انصراف از کمک به تصویب قطعنامه ای تازه علیه این کشور قانع کنند. برزیل و ترکیه که هم اکنون در شورای امنیت سازمان ملل کرسی دارند تاکنون با تحریم های تازه علیه ایران مخالفت کرده اند. هدف از طرح پیشنهادی تازه این دو کشور زنده کردن پیشنهاد گروه پنج به علاوه یک جهت تبادل بخش عمده اورانیوم غنی شده با غلظت کم ایران با میله های سوختی مورد نیاز راکتور پژوهشی تهران است. مقام های آمریکایی تاکنون به طور علنی تاکید می کردند که آمریکا از طرح این دو کشور حمایت می کند اما در خفا می گفتند که اگر این پیشنهاد شکست بخورد، آنها امیدوارند اعضای شورای امنیت بیش از پیش نسبت به اعمال دور چهارم تحریم های سازمان ملل علیه ایران تمایل نشان دهند. این مقام به خبرگزاری ها گفت: "مساله این نیست که ما دیگر تعامل نمی خواهیم. فقط شک داریم که ایران در غیاب فشارهای بیشتر در این جهت حرکت کند." او گفت که اگر در پی سفر آقای لولا به تهران، ایران موضع خود را تغییر ندهد "کشورهایی مانند برزیل، ترکیه و دیگران در شورای امنیت باید بر این اساس به نتیجه گیری بپردازند." آقای کراولی نیز گفت: "در چند هفته آینده، انتظار روی میز گذاشتن قطعنامه ای در نیویورک را داریم. ما همچنان در مورد قطعنامه تحریم ها پیش می رویم. در این مورد احساس اضطرار می کنیم."

"پیشرفت خوب"

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت که مذاکرات بر سر متن قطعنامه پیشنهادی آمریکا "پیشرفت خوبی" دارد.

دیپلمات های آشنا با این مذاکرات نیز به این خبرگزاری گفته اند که پیش نویس این قطعنامه ممکن است تا پایان ماه جاری میان کلیه اعضای شورای امنیت توزیع شود.

متن اولیه قبلا فقط در میان پنج عضو دائم شورا توزیع شده بود.

پیشتر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و دیمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه در تماس تلفنی مفصلی از جمله درباره برنامه اتمی ایران صحبت کردند.

بیانیه کاخ سفید حاکیست که دو رهبر توافق کرده اند تحرکات برای تشدید تحریم ها علیه ایران را افزایش دهند با این حال در بیانیه ای که کرملین درباره این مکالمه منتشر کرده تنها به توافق برای تشدید تلاش ها برای یافتن موضعی مشترک در چهارچوب گروه پنج به علاوه یک اشاره شده است.

این گروه شامل اعضای دائم شورای امنیت و آلمان تلاش هایی را برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران هدایت می کند.

این شش کشور در ماه های اخیر برای توافق در مورد یک رشته تحریم های تازه علیه ایران در چهارچوب شورای امنیت سازمان ملل متحد مشغول گفتگو و چانه زنی بوده اند.

مطالب مرتبط