افزایش اجاره خانه در تهران

تهران
Image caption برآوردها از کمبود سه میلیون واحد مسکونی در ایران حکایت دارد و هر ساله نیز خیل عظیمی به جمع متقاضیان مسکن افزوده می شوند

آمار های جدید معاملات و اجاره مسکن در مناطق مختلف تهران نشان می دهد که با وجود کاهش ۱۰ درصدی قیمت مسکن درپایتخت، اجاره خانه در سال ۸۸ افزایش داشته است.

بنابر این آمار جدید که توسط سامانه مدیریت معاملات املاک و مستغلات منتشر شده است، در سال گذشته هر تهرانی برای اجاره یک متر بنای مسکونی بیش از ۸۰ هزار ریال در ماه پرداخت کرده است که نسبت به مدت مشابه سال ۸۷ بیش از ۱۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، گرانترین خانه های اجاره ای تهران در منطقه ۳ (قلهک و ونک) قرار داشته و صاحب خانه های منطقه ۲۰ پایتخت (نازی آباد و ابن بابویه) هم ارزان ترین اجاره بهای ماهانه را از مستأجران دریافت کرده اند.

بر اساس سرشماری سال ۸۵، در ایران ۱۵ میلیون و ۸۶۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد که ۱۱ میلیون و ۴۳۲ هزار از این واحدها سهم شهرنشینان و بقیه از آن روستاها است.

افزایش سالانه تقاضا و کمبود مسکن در مقابل محدودیت های تولید، معضلی است که به باور کارشناسان، در سالهای آینده نیز بر اقتصاد ایران سنگینی خواهد کرد و اگر میان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد نشود اقتصاد ایران باید منتظر آسیب های بیشتری از این ناحیه باشد.

کاهش ۱۰ درصدی بهای خانه های پایتخت

آمارهای جدید همچنین نشان می دهند میانگین خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای مسکونی در پایتخت در پاییز سال گذشته کمی بیش از یک میلیون و ششصد هزار تومان بوده است که در مقایسه با فصل مشابه در سال ۸۷ بیش از ۱۰ درصد کاهش داشته است.

همچنین در مدت زمان مشابه بهای خرید و فروش املاک قدیمی (کلنگی) در تهران برای هر متر مربع یک میلیون و سیصد هزار تومان گزارش شده است که نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۸۷ بیش از ۱۶ درصد کاهش داشته است.

بنابر آمار جدید، منطقه یک تهران (قیطریه و شمیرانات) همچون سالهای گذشته گرانترین خانه ها را در خود جای داده است و منطقه ۱۸ تهران (یافت آباد) ارزانترین واحد های مسکونی را در بازار معاملات املاک تهران، عرضه کرده است.

دولت ایران برنامه های مختلفی را برای حل معضل مسکن اجرا کرده اما بخشی از این برنامه ها نظیر پرداخت وام های مختلف به جای کمک به رفع رکود در بازار مسکن، به عامل نوسان قیمت مسکن بدل شده است.

برنامه های دیگر نظیر واگذاری زمین در قالب تعاونی ها و حذف قیمت زمین از قیمت واحد مسکونی (موسوم به مسکن مهر) هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و دولت امیدوار است این طرح بتواند از شدت بحران بکاهد.

مطالب مرتبط