'تحصیل فرزندان سفرای ایران در اروپا ممنوع است'

پرچم ایران و بریتانیا
Image caption پیش تر گروهی از نمایندگان مجلس ایران پیشنهاد کاهش رابطه "علمی و دانشگاهی" با بریتانیا را مطرح کرده بودند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که وزارت امور خارجه این کشور به تازگی تحصیل فرزندان سفرای ایران در کشور های اروپایی از جمله بریتانیا را ممنوع کرده است.

کریم عابدی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز جمعه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) به خبرگزاری فارس گفت: "اخیرا وزارت امورخارجه به سفرای کشورمان در اروپا ابلاغ کرد که از تحصیل فرزندان خود در برخی از این کشورهای اروپایی همچون انگلیس که با ما تخاصم دارند، جلوگیری کنند."

آقای عابدی گفت که این وزارتخانه به مقامات این کشور هم توصیه کرده است که اگر فرزندانشان در کشور های اروپایی تحصیل می کنند، آنها را برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ایران، فرا بخوانند.

او در ادامه از آمادگی وزارت علوم برای فراهم کردن امکان ادامه تحصیل فرزندان برخی از مقامات ایران که خارج از این کشور تحصیل می کنند، خبر داد.

محمد رضا حیدری، دیپلمات سابق ایران که به نروژ پناهنده شده است، در این باره به بی بی سی فارسی گفت که سال های قبل هم از دیپلمات ها و سفرا خواسته می شد که فرزندانشان در مدرسه های وابسته به دولت ایران در کشور های خارجی تحصیل کنند.

او دلیل این کار را نگرانی مقامات ایران از آشنایی فرزندان سفرا و دیپلمات ها با "آزادی بیان و گفت و گو" در مدرسه های اروپایی دانست.

آقای حیدری گفت که پس از انتخابات ریاست جمهوری گذشته و اعتراضات مردم در ایران "حاکمیت به این نتیجه رسیده که شاید این حوادث و تفکر آن از خارج از کشور به ایران وارد می شود " و به همین دلیل می خواهند از تحصیل افراد در مراکز آموزشی اروپایی جلوگیری کنند.

از سوی دیگر کاظم جلالی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز جمعه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت: "انگلیسی ها وارد بافت های کشور شده اند."

او علت این موضوع را آمار بالای "پدیده ای به نام رفتن آقازاده ها" به بریتانیا برای ادامه تحصیل و امکان "سوءاستفاده سرویس های اطلاعاتی بیگانه" از آنها عنوان کرد و گفت: "در این باره نیروهای امنیتی و اطلاعاتی باید اظهار نظر کنند."

او این موضوع را که "خیلی از شرکت های ایرانی در بریتانیا دفتر دارند و افراد زیادی هم در آنجا تحصیل می کنند"، از پیچیدگی های رابطه ایران و بریتانیا خواند و گفت: "به دلیل این پیچیدگی ها وقتی روابط را بخواهیم محدود کنیم یک باره می بینیم که از جاهایی فریادهای (اعتراضی) هم متاسفانه بلند می شود."

طرح 'کاهش رابطه ایران با بریتانیا'

نزدیک بیست روز پیش موضوع کاهش رابطه ایران با بریتانیا، که پیشتر به وسیله گروهی از نمایندگان مجلس ایران مطرح شده بود، در نشست وزارتخانه های خارجه و اطلاعات ایران با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این کشور، بررسی شد.

حسین سبحانی نیا، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از موافقت این دو وزارتخانه در کاهش رابطه تجاری، اقتصادی، صنعتی و علمی با بریتانیا خبر داد اما گفت که برای کاهش رابطه سیاسی "ملاحظاتی" از سوی این دو وزارتخانه مطرح شده است.

اواخر دی ماه سال گذشته خورشیدی و طرح این موضوع به وسیله گروهی از نمایندگان مجلس ایران، سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران در نامه ای به علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، این اقدام نمایندگان را "تاسف برانگیز" خواند.

آقای بروجردی نیز با ارسال نامه ای به آقای گس دلایل نمایندگان ایران برای کاهش یا قطع رابطه با بریتانیا را تشریح کرد و دولت این کشور را به "اظهارات مکرر و مداخله‌جویانه مقامات بریتانیایی و تلاش برای نقض حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران" متهم کرد و راه اندازی شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی را نمونه ای از این "دخالت ها" دانست.

ادعایی که سایمون گس سفیر بریتانیا در تهران، بعد ها در یک گفت و گوی اختصاصی با بی بی سی فارسی، آن را رد کرد.

مطالب مرتبط