واکنش باکو به اظهارات آیت الله مکارم شیرازی

الهام علیف
Image caption الهام علی اف کوشش کرده روحانیت جمهوری آذربایجان را مستقل از قم نگهدارد

بدنبال اظهارات آیت الله ناصر مکارم شیرازی مبنی بر اینکه اگر تخریب مساجد در جمهوری آذربایجان ادامه پیدا کند حکم مقاومت می دهد، باکو نسبت به تفرقه اندازی بین مسلمانان هشدار داد.

روزچهارشنبه آیت الله ناصر مکارم شیرازی ضمن سخنانی جمهوری آذربایجان را متهم به ویران ساختن مساجد بدلیل تبعیض کرده و گفته بود اگر به تخریب مساجد خاتمه داده نشود، ایران فتوی صادر خواهد کرد: "اگر تخریب مساجد ادامه پیدا کند حکم مقاومت داده و اعلام می کنم کسی که در این راه کشته شود شهید است."

در واکنش به این سخنان کمیته دولتی آذربایجان که با انجمن های مذهبی همکاری دارد تصدیق کرد که دو مسجد ویران شده است ولی گفت دلیل آن ساخت غیرقانونی این مساجد بوده است.

این کمیته به ایران هشدار داد که سعی نکند بین مسلمانان آذربایجان تفرقه بیاندازد.

بین جمهوری آذربایجان و ایران شکافی ایدئولوژیک وجود دارد، اما مقامات این دو کشور همسایه تاکنون آشکارا به آن اشاره نکرده اند.

این اولین باری است که طی چند ماه اخیر یکی از روحانیون بلند پایه ایرانی این موضوع را رسما مطرح میکند. آذربایجان کشوری سکولار است اما در بین گروه های مذهبی مسلمانان شیعه و سنی اکثریت را تشکیل میدهند.

سال گذشته این کشور ضمن یک اصلاحیه از تمام گروه های مذهبی خواست تا مکان های عبادت خود را به ثبت برسانند در غیر این صورت آنها را تعطیل خواهند کرد. اما اقلیت های مذهبی این اقدام را محکوم کرده و میگویند که مورد تبعیض قرارگرفته اند.

به گفته تورج اتابکی استاد دانشگاه لایدن هلند نهاد روحانیت در "منسجم، جا افتاده با امکانات بسیار گسترده مالی" است که تلاش کرده خط خود را از قم جدا کند و مستقل باشد و در این راه موفق هم شده است.

وی در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت اما این نگرانی همیشه در جمهوری آذربایجان وجود داشته که روحانیت ایران با استفاده از ابزار خود مستقل از حکومت و روحانیت آذربایجان بتواند شبکه ای در این کشور ایجاد و سیاست ها خود را دنبال کند.

تورج اتابکی می گوید به همین دلیل هر از چند گاهی دولت آذربایجان هشدار می دهد که "هیچ بدیلی را جز آنچه نهاد روحانیت آذربایجان پیشنهاد می کند و دولت قبول می کند بر نمی تابد."

مطالب مرتبط