'ایران اجازه خروج کلوتید ریس را صادر کرده است'

Image caption خانم ریس در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران بازداشت شده بود

کلوتید ریس، شهروند فرانسوی که پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز سال گذشته ایران به اتهام مشارکت در اعتراضات بازداشت شده بود، پس از پرداخت جریمه نقدی از ایران خارج خواهد شد.

محمد علی مهدوی ثابت، وکیل خانم ریس امروز شنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که بر اساس حکم دادگاه موکل او تبرئه نشده است اما اجازه دارد پس از پرداخت جریمه نقدی معادل ۲۵۸ هزار دلار از ایران خارج شود.

آقای مهدوی ثابت همچنین گفته است که امروز این جریمه را از طرف خانم ریس پرداخت کرده است.

وکیل این شهروند فرانسوی گفته است که برای دریافت گذرنامه خانم ریس به دادگاه مراجعه خواهد کرد و "ماجرا تمام خواهد شد".

کلوتید ریس روز اول ماه ژوئیه دستگیر و در ماه اوت به قید وثیقه آزاد شد و در این مدت در سفارت فرانسه در تهران به سر می برده است.

او پس از یک حضور شش ماهه برای مطالعه و تدریس در اصفهان و هنگامی که قصد ترک ایران را داشت دستگیر شد.

خانم ریس از جمله به خاطر گرفتن عکس از اعتراضات و ایمیل کردن آنها به دوستانش در خارج به حمایت از معترضان ایران متهم شد و یکی از ده ها نفری بود که در محاکمه ای جمعی که از تلویزیون پخش شد مقابل دوربین ها قرار گرفت.

در همین حال برنارد والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در واکنش به این خبر گفت: "ما در جریان این تصمیم مقامات قضایی ایران در مورد کلوتید ریس هستیم و بنابراین توقع داریم او بدون تاخیر به فرانسه بازگردد".

البته آقای والرو حاضر نشد به سئوال خبرنگاران در مورد چگونگی بازگشت این شهروند فرانسوی جزییات بیشتری ارائه دهد اما از صدور این حکم به عنوان "نکته ای مثبت در روابط ایران با فرانسه" یاد کرد.

دولت فرانسه طی دوره بازداشت خانم ریس در ایران همواره بر بی گناه بودن او تاکید کرده بود.

خبر مربوط به اجازه خروج قریب الوقوع خانم ریس از ایران در شرایطی منتشر می شود که دادگاهی در پاریس هفته گذشته با درخواست آمریکا برای تحویل یک ایرانی به این کشور که متهم به صادرات غیرقانونی قطعات الکترونیکی به ایران بود مخالفت کرد.

مجید کاکاوند، مهندس ایرانی که در ماه مارس سال گذشته میلادی دستگیر شده بود حدود یک هفته پیش به ایران بازگشت.

برخی ناظران احتمال می دهند حکم اجازه خروج کلوتید ریس از ایران در ارتباط با حکم دادگاه فرانسه برای بازگشت آقای کاکاوند به ایران صادر شده باشد.

این حدس و گمان ها در پی آن مطرح شده است که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در دسامبر سال گذشته به خبرگزاری فرانسه گفته بود آماده آزاد کردن خانم ریس است اما این تصمیم را منوط به عملکرد مقامات فرانسوی دانسته بود.

مطالب مرتبط