نقض حکم اعدام ولیان، تایید حکم زندان منصوری

محمدامین ولیان و آذر منصوری
Image caption حکم محمدامین ولیان اعتراض های زیادی را به دنبال داشت

حکم اعدام محمدامین ولیان، از معترضان به نتیجه انتخابات در ایران، در دادگاه تجدیدنظر به سه سال و نیم حبس کاهش یافته و حکم سه سال زندان تعزیری آذر منصوری، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ۸۹ (۱۵ مه ۲۰۱۰) اعلام کرد شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران محمد امین ولیان را به سه سال و نیم حبس تعریزی و پرداخت سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد.

آقای ولیان در دادگاه بدوی به اتهام محاربه به اعدام و تحمل شش ماه حبس تعزیری و پرداخت سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود.

آقای ولیان از فعالان ستاد میرحسین موسوی در شهرستان دامغان بود که در تظاهرات روز عاشورا در خیابان های تهران دستگیر شده بود. صدور حکم اعدام برای او اعتراضات زیادی را در میان مخالفان در ایران به دنبال داشت.

همچنین بنا بر اعلام دادسرای عمومی و انقلاب تهران، شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر حکم سه سال حبس تعزیری برای آذر منصوری، معاون سیاسی دبیرکل جبهه مشارکت، را که در دادگاه بدوی صادر شده بود، تایید کرده است.

خانم منصوری روز ۳۰ شهریور ۱۳۸۸ بازداشت شد و بعد از حدود ۶ ماه روز ۲۵ اسفند همان سال با سپردن وثیقه به مرخصی آمد و کماکان در مرخصی است.

تایید شش حکم اعدام

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در گفتگو با هفته نامه پنجره از تایید ۶ حکم اعدام برای متهمان حوادث بعد از انتخابات در دادگاه تجدیدنظر خبر داده است.

به گفته آقای جعفری دولت آبادی، سه نفر به نام های محمدعلی صارمی، جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی که به گفته او از هواداران سازمان مجاهدین خلق هستند و در شهریور ۱۳۸۸ دستگیر شده اند، به اعدام محکوم شده و حکمشان در دادگاه تجدیدنظر تایید و قطعی شده است.

دادستان تهران در این مصاحبه همچنین گفته است که ۱۰ نفر از بازداشت شدگان روز عاشورا در دادسرا به محاربه متهم شده اند که سه نفر از آنها به نام های احمد دانشپور مقدم، محسن دانشپور مقدم و عبدالرضا قنبری در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده و حکمشان در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است. آقای جعفری دولت آبادی گفته است که این سه نفر درخواست عفو کرده اند.

به گفته دادستان تهران دو نفر از این ده نفر به نام های محمد امین ولیان و ارسلان ابدی در دادگاه تجدیدنظر از اتهام محاربه تبرئه شده اند و حکم سه نفر از آنها به نام های مطهره بهرامی حقیقی، ریحانه حاج ابراهیم دباغ و هادی قائمی در دادگاه تجدیدنظر از اعدام به حبس کاهش یافته است.

به گفته آقای جعفری دولت آبادی، دو نفر از ده نفری که به محاربه متهم شده اند، در انتظار محاکمه هستند و دادگاهشان تشکیل نشده است.

دادستان تهران تاکید کرده است که تا بحال حکم اعدام در مورد هیچ یک از کسانی که در ارتباط با حوادث بعد از انتخابات محاکمه شده اند، اجرا نشده است.

آقای جعفری دولت آبادی در گفتگو با هفته نامه پنچره از قطعی شدن حکم ۲۱۷ از محکومان حوادث بعد از انتخابات خبر داده و گفته در مورد این افراد حکم دادگاه صادر شده، "اعتراض آنها برسی شده و احکام نیز قطعی شده است".

مطالب مرتبط