به روز شده:  15:46 گرينويچ - شنبه 15 مه 2010 - 25 اردیبهشت 1389

دادستان تهران: بیانیه اخیر موسوی جرم است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دادستان تهران بیانیه رهبران معترضان در اعتراض به اعدام ۵ زندانی سیاسی در ایران را نشر اکاذیب خواند و گفت این اظهارنظرها جرم است و "روزی که وقت محاکمه آنها برسد، به همه این موارد توجه خواهد شد".

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در گفتگویی با هفته نامه پنجره و در پاسخ به سوال این هفته نامه که میرحسین موسوی، از رهبران معترضان در ایران، مشخصا چه زمانی تحت تعیب قضایی قرار خواهد گرفت، گفت: "بسیاری از مواضعی که وی و کاندیدای شکست خورده دیگر انتخابات اخیر (مهدی کروبی) گرفته اند، جرم است. اما چون نظام اسلامی برای تعقیب آن ها براساس مصالحی عمل می کند، آن را موکول به زمان مناسب کرده ایم."

میرحسین موسوی و مهدی کروبی اعدام این پنج نفر را به دلیل آن که روند دادرسی آنها مطابق قانون نبوده و "توضیحات روشن کننده ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات" داده نشده، غیرعادلانه خوانده اند.

آقای جعفری دولت آبادی دلیل این اظهارات را بی اطلاعی این افراد از روند پرونده دانسته و گفته است که از زمان دستگیری این افراد تا اجرای حکم اعدام چهار سال طول کشیده و تمام مراحل قانونی دادرسی در مورد آنها طی شده است.

آقای جعفری دولت آبادی در بخش دیگری از گفتگوی خود با هفته نامه پنجره به اعدام های گسترده زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ اشاره کرده و گفته است: "در همان سال‎هایی که اعدام هایی بر اساس حکم حضرت امام (ره) علیه منافقین صورت گرفت، ایشان نخست‎وزیر بود. اگر چنین ادعایی دارد، چگونه در آن دوران خدمت کرد؟ ... وی در سال ۱۳۶۷ در جریان احکام حکومتی حضرت امام در مورد منافقین بوده و به‎خوبی می‎داند که قوه قضاییه در چهارچوب قوانین و مقررات کشور اقدام می‎کند."

دادستان تهران بیانیه اخیر میرحسین موسوی در اعتراض به اعدام این پنج نفر را "بیانیه ای جدا از بیانیه های انتخاباتی گذشته و بر خلاف اصول" دانسته و گفته است "روزی که وقت محاکمه او برسد"، به این مورد هم توجه خواهد شد.

آقای جعفری دولت آبادی در مورد عدم تعقیب قضایی رهبران معترضان گفته است: "اگر امروز به درخواست مردم برای تعقیب سران فتنه عمل نمی شود، نه از سر ناتوانی یا بی توجهی، غفلت و یا هماهنگی با آن ها و یا بی دغدغگی، بلکه از این بابت است که زمان آن فرا نرسیده است."

دادستان تهران همچنین این ادعا را که زمان اجرای این احکام برای ایجاد رعب و وحشت در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ایران و حوادث بعد از آن بوده، تکذیب کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.