به روز شده:  05:09 گرينويچ - 16 مه 2010 - 26 اردیبهشت 1389

کلوتید ریس ایران را ترک کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کلوتید ریس، شهروند فرانسوی که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته در ایران بازداشت شده بود، صبح روز یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ ایران را به مقصد فرانسه ترک کرد.

خانم ریس پس از ورود به فرانسه با آقای سارکوزی در کاخ الیزه دیدار کرد.

خانم ریس در سخنانی از همه کسانی که به آزادی وی کمک کرده اند بویژه رئیس جمهوری فرانسه تشکر کرد.

او گفت که به مردم ایران و همه افرادی که در زمان محاکمه وی در دادگاه حضور داشتند و برخی از آنها اعدام شدند، فکر می کند.

بر اساس حکم اولیه دادگاه خانم ریس به تحمل ۱۰ سال حبس در ایران محکوم شده بود که در جلسات تجدیدنظر این حکم به پرداخت جریمه نقدی معادل ۲۸۵ هزار دلار کاهش یافت.

به این ترتیب پرونده این محقق دانشگاهی پس از قریب به ده ماه به نتیجه رسید.

کلوتید ریس ۲۵ ساله که برای یک فرصت ۶ ماهه مطالعاتی در دانشگاه اصفهان به ایران سفر کرده بود پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و در جریان ناآرامی های پس از آن از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران متهم به جاسوسی و ارسال عکس از اعتراضات خیابانی توسط ایمیل به خارج از کشور شد.

این شهروند فرانسوی هیچ یک از این اتهامات علیه خود را نپذیرفته بود.

اتهام کلوتید ریس عکسبرداری از اعتراضات خیابانی و ارسال آنها توسط ایمیل برای دوستان خود در خارج از ایران بوده است.

دولت فرانسه هم طی دوره بازداشت خانم ریس در ایران همواره بر بی گناه بودن او تاکید کرده بود.

گفته می شود احتمالا ایران در این مدت از بازداشت خانم ریس به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر دولت فرانسه استفاده می کرده است.

فرانسه در کنار آمریکا طی ماههای گذشته در تلاش بوده است تا برای وضع تحریم های بیشتر علیه ایران در ارتباط با پرونده هسته ای این کشور از ادامه غنی سازی اورانیوم توسط ایران جلوگیری کند.

توافق پشت پرده؟

آزادی و خروج کلوتید ریس از ایران در شرایطی صورت می گیرد که دادگاهی در پاریس هفته گذشته با درخواست آمریکا برای تحویل یک ایرانی به این کشور که متهم به صادرات غیرقانونی قطعات الکترونیکی به ایران بود مخالفت کرد.

مجید کاکاوند، مهندس ایرانی که در ماه مارس سال گذشته میلادی دستگیر شده بود حدود یک هفته پیش به ایران بازگشت.

برخی ناظران احتمال می دهند اجازه خروج کلوتید ریس از ایران در ارتباط با حکم دادگاه فرانسه برای بازگشت آقای کاکاوند به ایران صادر شده باشد.

با این حال برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه در گفتگو با یکی از رادیو های داخلی فرانسه هر گونه چانه زنی و یا وجود توافقی پنهانی با حکومت ایران برای آزادی کلوتید ریس را رد کرد.

این حدس و گمان ها در پی آن مطرح شده است که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در دسامبر سال گذشته به خبرگزاری فرانسه گفته بود آماده آزاد کردن خانم ریس است اما این تصمیم را منوط به عملکرد مقامات فرانسوی دانسته بود.

البته رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم هر گونه ارتباطی بین موضوع آزادی کلوتید ریس با بازگشت مجید کاکاوند به ایران را رد کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.