موسوی: جنبش سبز ریشه در تفکرات مذهبی دارد

lموسوی
Image caption میرحسین موسوی معتقد است تا زمانیکه جنبش سبز در چارچوب اعتقادات مذهبی حرکت کند مردم از آن استقبال خواهند کرد.

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران در جمع مدرسین و طلاب حوزه های علمیه بانوان ریشه های جنبش سبز را در تفکرات مذهبی مردم دانست و گفت تا زمانی که این جنبش در مسیر باورهای دینی حرکت کند مردم از آن استقبال خواهند کرد.

گزارش مربوط به این دیدار در سایت اینترنتی کلمه که به میر حسین موسوی نزدیک است منتشر شده است.

در این دیدار که دیروز شنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ و در آستانه درگذشت دختر پیامبر اسلام انجام شد آقای موسوی با تاکید بر جنبه های مذهبی جنبش اعتراضی مردم ایران موسوم به جنبش سبز، علت علاقه مردم به شخصیت های مذهبی را خلقیات و رفتار اجتماعی آنان دانست و سپس به مقایسه رفتار مسئولان حکومتی و دولتمردان ایرانی با شیوه ائمه و اهل بیت در اسلام پرداخت.

میرحسین موسوی در این مورد گفت: "الان سئوال مردم این است که آیا روش و سیره دولتمردانی که ادعای مسلمانی و اسلام دارند با سیره فاطمه زهرا که یکی از القاب ایشان صدیقه است یعنی صداقت و دوری از کژی و دروغ کوچکترین سازگاری را داشته است".

آقای موسوی در بخش دیگری از این مقایسه پرسید: "آیا پیامبری که ما می شناسیم حاضر بودند چنین زندان هایی در قلمرو حکومت اسلامی و دین داشته باشند"؟

اشاره میرحسین موسوی به بازداشت گسترده معترضان و فعالان سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته است.

بر اساس گزارش های موجود با عده ای از بازداشت شدگان در دوران حبس رفتارهایی خشن صورت گرفت و حتی آنگونه که مهدی کروبی از دیگر رهبران مخالفان دولت ایران ادعا کرد شواهدی مبنی بر تجاوز جنسی به برخی از بازداشت شدگان در دست است.

این در حالیست که مسئولان جمهوری اسلامی ایران همواره این ادعاها را رد کرده اند.

میرحسین موسوی همچنین در ادامه از دلیل انتخاب رنگ سبز به عنوان نماد جنبش اعتراضی ایران گفت: "رنگ سبز را در سفری که همراه خانم رهنورد به مشهد داشتیم افرادی با نیت مذهبی این ایده را مطرح کردند که اتصال این جنبش را با سرسبزی و زیبایی و معنویتی که دین ما و اهل بیت دارند به خوبی نشان می دهد و ما هم این نکته را به فال نیک گرفتیم و به دلیل محبت مردم به این خاندان گرامی بود که این رنگ و موج سبز در مردم جا افتاد".

البته این نخستین باری نیست که رهبران جنبش سبز و شخص میرحسین موسوی از ریشه های مذهبی این جنبش سخن گفته اند، اما پس انتخابات و با گسترش بیشتر و فراگیر شدن جنبش سبز در میان برخی از لایه های اجتماعی مردم در داخل و خارج از کشور، کسانی که لزوما اعتقادات دینی و مذهبی هم ندارند از همراهی با این جنبش و حمایت از مطالبات دموکراسی خواهی معترضان پس از انتخابات سخن گفته اند.

در این دیدار همچنین زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی سخنانی مطرح کرد که هنوز جزییات آن منتشر نشده است.

مطالب مرتبط