ترکیه: ایران با مبادله سوخت اتمی موافقت کرد

رجب طیب اردوغان
Image caption رجب طیب اردوغان با تحریم ایران مخالف است

خبرگزاری ها به نقل احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گزارش داده اند که ایران با ترکیه و برزیل درباره مبادله سوخت اتمی با غرب به توافق رسیده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) می گوید رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، یکشنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه) برای شرکت در مذاکرات اتمی با مقام های ایران و برزیل وارد تهران شد.

وزیر امور خارجه ترکیه که در تهران بسر می برد گفته است که مقام های سه کشور پس از ۱۸ ساعت مذاکره، درباره طرح مبادله اورانیوم غنی شده با غرب به توافق دست پیدا کرده اند.

این مقام ترکیه گفته است که جزئیات در اینباره احتمالا روز دوشنبه رسما اعلام خواهد شد.

دولت ایران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل، یکشنبه در تهران با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دیدار کرد.

یک مقام وزارت امور خارجه ترکیه به خبرگزاری رویتر گفته است آقای اردوغان در پی "چراغ سبز" وزیر امور خارجه این کشور به ایران سفر کرد.

آقای اردوغان جمعه سفرش به تهران را بعید دانسته و گفته بود به جای او، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه اش به تهران سفر خواهد کرد.

"آخرین مهلت"

در پی عدم موافقت ایران با پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده در این کشور با سوخت مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران، آمریکا خواهان تصویب دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران شده است.

سفر مقام های برزیل و ترکیه به ایران، تلاشی است برای پیدا کردن راه حلی برای پایان دادن به بن بست مبادله اورانیوم غنی شده با ایران.

آمریکا و روسیه نسبت به موفقیت تلاش این دو کشور خوشبین نبوده اند، ولی رئیس جمهوری برزیل امیدوار است بتواند در این سفر توافق مقام های ایرانی را برای انعطاف بیشتر جلب کند.

آقای لولا پیش از سفر به تهران در مسکو گفت: "من باید از همه آموخته ها دوران طولانی کار سیاسی خود استفاده کنم تا دوستم احمدی نژاد را قانع کنم با جامعه بین المللی به توافق برسد."

آقای مدودف در دیدار با آقای لولا، سفر او به تهران را آخرین فرصت ایران برای پیشگیری از تشدید تحریم های بین المللی این کشور دانست.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته است تا زمانی که قطعنامه جدیدی علیه ایران صادر نشود، این کشور به صورت جدی مذاکره نخواهد کرد.

پیش از ورود آقای لولا به ایران، مقام های ایرانی اعلام کردند حاضرند در صورت دریافت تضمین عینی درباره مکان مبادله اورانیوم غنی شده مذاکره کنند.

مطالب مرتبط