"مزاحمان خیابانی" شناسنامه دار می شوند

ساجدی نیا
Image caption رییس نیروی انتظامی تهران بزرگ یک هفته به "اراذل و اوباش" فرصت داده بود که با ضمانت، تعهد بدهند

نیروی انتظامی ایران اعلام کرد طرح شناسایی و برخورد "مزاحمان خیابانی" از هفته آینده در تهران آغاز می شود.

سر تیپ حسین ساجدی نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت، ضمن اجرای این طرح، تمام "مزاحمان خیابانی" و آزاردهندگان "نوامیس تهران" شناسنامه دار می شوند.

آقای ساجدی نیا درباره جزییات این طرح و شناسنامه هایی که قرار است برای این افراد درست شود، توضیحی نداد اما گفت، چند روز است مرحله اول طرح "برخورد با اراذل و اوباش" آغاز شده است. به گفته فرمانده انتظامی تهران چند نفر هم در این رابطه دستگیر شده اند.

آقای ساجدی نیا بیش از یک هفته پیش گفته بود، اراذل و اوباش یک هفته فرصت دارند تا با ضمانت روحانیون، دبیران شورای یاری و یا پایگاههای بسیج محلات به مراکر پلیس امنیت تهران مراجعه کنند و "تعهد" بدهند.

به گفته وی، شرط پذیرش این تعهد این است که این "اراذل و اوباش پرونده مفتوح در ارتباط با جرایم مختلف نداشته باشند".

به گزارش ايرنا، اين عمليات بر اساس اطلاعات مردمی و شناسايی منازل افراد شرور از ساعت 22 سه شنبه گذشته شروع شده است .

به گزارش ایسنا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ همزمان با نخستین شب آغاز عملیات برخورد با اراذل و اوباش در سال 89 از شناسایی حدود 80 نفر از اراذل و اوباش خبر داده بود.

به گزارش ایرنا، این مقام بلند پایه پلیس ایران دو روز بعد از آغاز این طرح گفته بود که 77 نفر را در جریان این طرح بازداشت کرده است.

حسین ساجدی‌نیا قبلا اعلام کرده بود: پلیس تهران با اعلام قبلی و با توجه به خواست مردم 9 طرح را در دستور کار خود دارد؛ طرح اول که برخورد با مواد فروشان خرد بود که آغاز شده و طرح‌های دیگری همچون برخورد با مزاحمان نوامیس، امنیت پارک‌ها، معتادان پرخطر، سرقت، مبارزه با مواد فروشان خرد و مالخران که به زودی در تهران آغاز می‌شود.

پلیس ایران از سال 85 شدت عمل بیشتری نسبت به مسائل اجتماعی از خود نشان داد و عملیاتی را در تهران و شهرهای بزرگ علیه کسانی که آنها را "اراذل و اوباش" می خواند، آغاز کرد و شماری از دستگیرشدگان را به اعدام محکوم کرد.

عده ای از همین قبیل افراد در ملأ عام اعدام شدند. برخی دیگر را هم مأموران پلیس در کوچه ها و خیابانها محل سکونتشان با حالتی تحقیرآمیز همچون آویزان کردن آفتابه از گردنشان گرداندندکه این نوع اقدامات انتقاد فعالان حقوق بشر را برانگیخت.

خبرگزاری ها گزارش دادند فرمانده وقت نيروی انتظامی ایران در واکنش به این انتقاد ها گفته بود که این اقدامات در محل با نظر دادستان تهران و برای شناسايی و اعلام شکايت از اين افراد انجام گرفته است. وی همچنین گفته بود که چنین برخوردی با "اوباش" مورد تأیید پلیس نبوده و دستور برخورد با مأمورانی که این اقدام را انجام داده اند داده شده است.

مطالب مرتبط