رییس قوه قضاییه: بر خلاف نظر رهبر عمل نمی کنم

صادق لاریجانی
Image caption رئیس قوه قضاییه نامه نمایندگان مجلس درباره "سران فتنه" را "مایه تاسف" خواند

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران از عملکرد ۱۷۵ نفر از نمایندگان مجلس این کشور که اخیرا در نامه ای به قوه قضاییه خواستار "محاکمه و برخورد با سران فتنه" شده اند انتقاد کرد و گفت "ما راه خودمان را بلدیم و از "برخورد با سران فتنه هیچ خوفی نداریم".

آقای لاریجانی تاکید کرد که این قوه و سایر قوای کشور بر اساس اصل ۱۵۷ قانون اساسی زیر نظر رهبر کار می کنند و گفت:"به خودم اجازه نمی دهم که بر خلاف نظر رهبر چنین کاری را انجام بدهم."

وی افزود، قوه قضاییه هم در شناخت فتنه هم در شناخت سران آن و هم درباره جرم آنها اظهار نظر کرده است.

۱۷۵نفر از نمایندگان مجلس ایران یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ماه در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه ایران از او خواسته اند با "سران فتنه" هر چه سریعتر برخورد کند.

این عده از نمایندگان در عین حال از اینکه مسئولان برخی از نشریات و رسانه های نزدیک یا وابسته به حکومت در پی چند شکایت به دادگاه احضار شده اند ابراز تاسف کرده و خواسته اند که به چنین شکایاتی اساسا در دادگاه رسیدگی نشود.

رئیس قوه قضائیه از نمایندگانی که این نامه را امضا کرده اند خواست که اگر هم بر اساس آنچه برخی می گویند این کار را برای کمک به قوه قضاییه و بستر سازی کرده اند، از این کمک ها نکنند چون قوه قضاییه راهش را بلد است و اهل کوتاهی نیست.

آقای لاریجانی، امروز در گردهمایی سراسری معاونین و مدیران کل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در واکنش به این نامه، آن را "مایه تاسف" و "تعریض" به قوه قضاییه دانست.

حسن غفوری فرد، از اعضای هیات رییسه مجلس پس از پایان جلسه علنی روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹، متن نامه ای را که از سوی عده ای از نمایندگان خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه نوشته شده بود خواند.

در ابتدای این نامه نمایندگان از موضوع به دادگاه کشیده شدن حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان "به دلیل شکایت یک عنصر مدافع فرقه ضاله بهاییت و همکار صهیونیست ها" و در عین حال محاکمه مدیران روزنامه های جوان، وطن امروز و خبرگزاری های فارس و ایرنا "به دلیل شکایت های سران فتنه" ابراز ناخرسندی کرده اند.

به نطر می رسد بخشی از این نامه به سخنان حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان اشاره دارد که موضوع شکایت شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان ایرانی برنده جایزه صلح نوبل از آقای شریعتمداری بود. این مطلب با عنوان "تقدیر مرکز بهائیان در اسرائیل از شیرین عبادی" در روزنامه کیهان منتشر شد.

در ادامه این نامه آمده است در شرایطی که بنا بر مصالحی درخواست ها برای محاکمه "سران فتنه" به تعویق انداخته می شود تا آگاهی مردم "از عمق وابستگی و انحراف سران کودتا" بیشتر شود، در نقطه مقابل "تسریع در رسیدگی به شکایت سران فتنه و کشاندن حامیان ولایت و مسئولان روزنامه های انقلابی به دادگاه جای تاسف است".

این در حالیست که آقای لاریجانی با اشاره به اینکه نمایندگان از توجه و رسیدگی به شکایت های سران فتنه انتقاد کرده اند گفت: "به جز یکی دو مورد من هم معترض بوده ام که البته این دو مورد هم ناشی از خلاءهای قانونی بوده است اما در بقیه موارد اینگونه نبوده که با شکایات فتنه گران باشد."

رییس قوه قضاییه به جزییات آنچه خلاء قانونی خواند و دو موردی که شخصا به آن اعتراض داشته اشاره نکرد.

مطالب مرتبط