به روز شده:  15:30 گرينويچ - دوشنبه 17 مه 2010 - 27 اردیبهشت 1389

قاتل بختیار با حکم دادگاه فرانسه آزاد می شود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک مقام دولتی فرانسه می گوید که علی وکیلی راد، شهروند ایرانی که هیجده سال پیش به اتهام قتل شاهپور بختیار به حبس ابد محکوم شده بود و هم اکنون دوران محکومیت خود را طی می کند، در صورت موافقت دادگاه فرانسه، از خاک این کشور اخراج می شود.

وزیر کشور فرانسه امروز (دوشنبه ۱۷ مه _ ۲۷ اردیبهشت) حکم اخراج آقای وکیلی راد را امضاء می کند.

چنانچه دادگاه فرانسه با اجرای حکم اخراج آقای وکیلی راد موافقت کند، او باید به طور مستقیم از زندان به فرودگاه و سپس خاک فرانسه را ترک کند.

علی وکیلی راد، از سال ۱۹۹۴ و پس از قتل شاهپور بختیار، آخرین نخست وزیر حکومت شاهنشاهی (پهلوی)، توسط محاکم قضایی فرانسه به تحمل حبس ابد محکوم شده و هم اکنون در زندان به سر می برد.

دادگاه فرانسه روز سه شنبه (۲۸ اردیبهشت - ۱۸ مه) در مورد حکم اخراج وی تصمیم گیری خواهد کرد.

در صورت موافقت دادگاه فرانسه با حکم اخراج آقای وکیلی راد از خاک فرانسه، مقدمات برای بازگشت او به ایران فراهم خواهد شد.

شاهپور بختیار، نخست وزیر اسبق ایران، در سال ۱۹۹۱ و در آپارتمان شخصی خود در پاریس به قتل رسید.

'گمانه زنی درباره توافق تهران و پاریس'

همزمان با انتشار خبر حکم اخراج علی وکیلی راد از فرانسه، کلوتید ریس، شهروند فرانسوی که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته در ایران بازداشت شده بود، صبح روز یکشنبه (۲۶ اردیبهشت ماه )۱۳۸۹ خاک ایران را ترک و ساعاتی بعد وارد پاریس شد.

بر اساس حکم اولیه دادگاه خانم ریس به تحمل ۱۰ سال حبس در ایران محکوم شده بود که در جلسات تجدید نظر این حکم به پرداخت جریمه نقدی معادل ۲۸۵ هزار دلار کاهش یافت.

دو هفته پیش هم دولت فرانسه مجید کاکاوند، مهندس ایرانی را که به اتهام صادرات غیر قانونی قطعات الکترونیکی به ایران بازداشت شده بود، به ایران بازگرداند و به درخواست کاخ سفید برای تحویل آقای کاکاوند به آمریکا پاسخ رد داد.

برخی ناظران احتمال می دهند که فراهم شدن شرایط بازگشت آقای وکیلی راد، اجازه خروج کلوتید ریس از ایران و حکم دادگاه فرانسه برای بازگشت آقای کاکاوند به ایران می تواند بر احتمال توافق میان مقامات تهران و پاریس بیفزاید.

خانم کلوتید رایس و آقای برنارد کوشنر

وزیر امورخارجه فرنسه احتمال توافق "پشت پرده" برسر آزادی خانم ریس را رد کرده است

با این حال برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه در گفتگو با یکی از رادیو های داخلی فرانسه هر گونه چانه زنی و یا وجود توافقی پنهانی با حکومت ایران برای آزادی کلوتید ریس را رد کرد.

این حدس و گمان ها در پی آن مطرح شده است که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در دسامبر سال گذشته به خبرگزاری فرانسه گفته بود، آماده آزاد کردن خانم ریس است اما این تصمیم را به عملکرد مقامات فرانسوی مرتبط دانسته بود.

آقای احمدی نژاد، آذر ماه سال گذشته به دولت فرانسه پیشنهاد تبادل زندانیان را داده بود.

در پی اعلام این خبر و در آخرین روزهای آذر ۸۸، برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، گفت که ایران پیشنهاد کرده است که در برابر آزادی علی وکیلی راد توسط دولت فرانسه، کلوتیلد ریس را آزاد کند.

آقای کوشنر پیشتر گفته بود که فرانسه این پیشنهاد را نپذیرفته و تأکید کرده بود که حتی اگر فرانسه مایل به این کار باشد، قادر به انجام آن نیست. اشاره آقای کوشنر به مستقل بودن قوه قضائیه فرانسه بود.

'کلوتید ریس جاسوس نیست'

همزمان با آزادی کلوتید ریس و خروج او از ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه ادعای همکاری خانم ریس با سرویس های اطلاعاتی فرانسه را رد کرد.

برنارد والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، روز دوشنبه ۱۷ مه (۲۷ اردیبهشت) وجود هرگونه ارتباط میان خانم ریس و سرویس اطلاعاتی فرانسه را مردود دانست.

پیشتر، پیر سیرامی، از کارکنان سابق سرویس اطلاعاتی برون مرزی فرانسه گفته بود که "خانم ریس برای فرانسه کار می کرد، اما او جاسوس نیست."

آقای سیرامی به رادیو اروپا گفته بود که خانم ریس به "صورت داوطلبانه با نماینده ما در تهران در ارتباط بود و گزارش هایی درباره تحولات ایران تهیه کرده بود."

همزمان ژان کریستین بپتیست، از سخنگویان وزارت دفاع فرانسه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه با تکذیب اداعای همکاری خانم ریس با سرویس های اطلاعاتی این کشور گفت که کلوتید ریس "هیچگاه برای سرویس های اطلاعاتی فرانسه کار نکرده است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.