مادران سه کوهنورد آمریکایی سه شنبه به ایران می روند

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد
Image caption شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد تابستان گذشته بازداشت شدند

مادران سه کوهنورد آمریکایی که از سال گذشته به علت "ورود غیرقانونی" به خاک ایران در نزدیکی مرز کردستان عراق بازداشت شده بودند، سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ عازم تهران خواهند شد.

این سه مادر در بیانیه مشترکی که پیش از سفر به ایران منتشر کرده اند گفته اند که قصد دارند درخواست ملاقات با مقامات ایرانی را مطرح کنند تا از آنها بخواهند فرزندانشان را آزاد کنند.

سیندی هیکی، نورا شورد و لورا فتال مادران این سه کوهنورد آمریکایی که هفته گذشته موفق شدند از دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن برای ورود به ایران ویزا دریافت کنند، اکنون در نیویورک هستند و خود را برای سفر به ایران آماده می کنند.

شین باور و جاشوا فتال ۲۷ ساله به همراه سارا شورد ۳۱ ساله در تاریخ ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی در حالیکه مشغول کوهنوردی در منطقه مرزی کردستان عراق با ایران بودند پس از عبور از مرزی علامت گذاری نشده توسط ماموران ایرانی دستگیر شدند.

از زمان بازداشت این سه شهروند آمریکایی تاکنون جلسه ای برای محاکمه آنها تشکیل نشده است.

در بخشی از بیانیه مادران این سه آمریکایی آمده است: "ما از اینکه می توانیم به زودی فرزندانمان را در آغوش بگیریم بسیار خوشحال هستیم. اما در عین حال بین بازگشت به خانه بدون همراهی آنها ما را نگران می کند".

دولت ایران این کوهنوردان را متهم به جاسوسی کرده است. اما خانواده آنها و دولت آمریکا این اتهامات را رد می کنند و خواهان آزادی آنها شده اند.

این مادران می گویند: "ما امیدواریم مسئولان ایرانی با شفقت عمل کنند و بگذارند بار دیگر خانواده ما دور هم جمع شود".

در ۲۲ ماه آوریل گذشته دیپلمات های سوییسی موفق شدند برای سومین بار در ۹ ماه گذشته با این سه کوهنورد ملاقات کنند.

پس از ملاقات انجام گرفته، اعلام شد که "شورد" از لحاظ سلامتی در وضعیت خوبی نیست و "باور" هم از درد معده رنج می برد.

هر سه آمریکایی بازداشت شده از پیشرفت کند پرونده شان ناراحت بودند و حتی گفته بودند که به اعتصاب غذا فکر می کرده اند.

مسعود شفیعی، وکیل این کوهنوردان بازداشت شده تا به حال موفق به ملاقات با موکلان خود نشده است و خانواده این آمریکایی های بازداشت شده فقط یک بار در تاریخ نهم ماه مارس موفق شدند با فرزندانشان برای چند دقیقه تلفنی صحبت کنند.

مادران این کوهنورد در پایان بیانیه مشترک خود پیش از سفر به ایران گفته اند: "خطای فرزندان ما هرچه بوده باشد، گذراندن بیش از ۹ ماه در حبس برای تنبیه آنها کافی بوده است. ما از مسئولان می خواهیم به آنها اجازه بدهند که با ما به خانه بازگردند. این کابوس بیش از حد طولانی شده است".

مطالب مرتبط