تاکید آمریکا بر تحریم ایران با وجود توافق اتمی در تهران

آمریکا و کشورهای اروپایی متحدش گفته اند، با وجود موافقت ایران با مبادله سوخت هسته ای، هنوز بطور جدی نگران برنامه اتمی این کشور هستند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، دوشنبه ۱۷ مه (۲۷ اردیبهشت) در بیانیه ای گفت، ایران باید طرح تبادل سوخت هسته ای را بطور کتبی به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کند تا سایر کشورها بتوانند آن را بررسی کنند.

این توافق در پی مذاکرات محمود احمدی نژاد، لولا دا سیلوا، و رجب طیب اردوغان، رهبران ایران، برزیل و ترکیه در تهران حاصل شد و بر اساس آن، قرار است ایران حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را به ترکیه بفرستد و در ازای آن، سوخت هسته ای برای راکتور تحقیقاتی تهران دریافت کند.

متن کامل بیانیه هسته ای ایران، برزیل و ترکیه

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در تهران گفت: "ظرف یک هفته، نامه مبادله سوخت به آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته می شود."

اما در واشنگتن، رابرت گیبز در کنفرانس خبری کاخ سفید گفت: "اهمیت این طرح کمتر از طرحی است که ایران در ماه اکتبر گذشته (در وین) با آن موافقت کرد. سخنان و اعمال مقام های ارشد ایران به ندرت با هم تطابق دارد."

Image caption رابرت گیبز گفت جدول زمانی برای تحریم ایران تغییر نکرده است

سخنگوی کاخ سفید همچنین تاکید کرد، توافق حاصل شده خط مشی آمریکا در برابر ایران از جمله تلاش برای تحریم این کشور را تغییر نداده است.

این مقام آمریکا انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران را "گامی مثبت" دانست، ولی تاکید ایران بر ادامه غنی سازی تا سطح ۲۰ درصد را "ناقض" قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است کشورش به غنی سازی اورانیوم تا حد ۲۰ درصد ادامه می دهد، هرچند معلوم نیست ایران این کار را در مقیاس آزمایشگاهی یا صنعتی انجام خواهد داد.

رابرت گیبز همچنین موضع ایران در خصوص دیدار با مقام های کشورهای گروه ۱+۵ (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) برای "رفع نگرانی های جامعه بین المللی از برنامه اتمی اش" را مبهم دانست.

کاترین اشتون، سرپرست روابط خارجی اتحادیه اروپا، نیز توافق حاصله را "پاسخ نسبی" ایران به درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی دانسته است.

او که در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا بسر می برد، تاکید کرد این طرح به موضوع اصلی درباره برنامه هسته ای تهران که به گفته او "مقاصد نظامی" ایران است نمی پردازد.

ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد می کند.

به گزارش خبرگزاری رویتر، هرمان ون رومپی، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز گفته است که این اتحادیه از هفت ماه پیش آماده مذاکره با ایران در این زمینه بوده است اما ایران نتوانسته در این خصوص اقدام کند.

سایر واکنش ها

ترکیه که از امضاکنندگان توافق تهران است، گفته، دیگر نیازی به اعمال تحریم های جدید علیه ایران نیست. ترکیه و برزیل در حال حاضر از اعضای غیردائم شورای امنیت هستند.

لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل، نیز این موافقت نامه را "موفقیت دیپلماسی" دانسته است.

او گفت: "برزیل به امکان حصول یک توافق در این زمینه اعتقاد داشت. مسئله مهم این است که ارتباطی مبتنی بر اعتماد میان ما ایجاد شد. بدون اعتماد، نمی توان سیاست را پیش برد. باید به افراد اعتماد کرد. من فکر می کنم دستاوردی بزرگ کسب کردیم."

چین عضو دائم شورای امنیت هنوز به توافق حاصل شده در تهران واکنشی نشان نداده است.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه از این توافقنامه استقبال کرد، اما گفت این سوال مطرح است که آیا این توافقنامه به تنهایی "کافی" است یا خیر.

رئیس جمهوری روسیه گفت امیدوار است بتواند به زودی با لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل مکالمه تلفنی داشته باشد تا "اطلاعات دست اول" را از او بگیرد.

آقای مدودف انجام مذاکرات و اینکه توافقی در مورد موضوع پرونده هسته ای ایران به همراه داشته را مثبت ارزیابی کرده است.

الستر برت، از مقام های وزارت امور خارجه بریتانیا هم گفت: "ایران همچنان مایه نگرانی جدی است."

او افزود اگر ایران می خواهد بخشی از اورانیوم با غلظت پایین خود را برای مبادله با سوخت هسته ای به خارج بفرستد، باید "فورا" آژانس بین المللی انرژی اتمی را در جریان این امر قرار دهد.

وی گفت تا زمانی که ایران بتواند جامعه جهانی را متقاعد کند که برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است، اقدامات شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران باید ادامه یابد.

برنار والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، هشدار داده است که "نباید فریب" این موافقتنامه را خورد زیرا به گفته او تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، مساله برنامه اتمی ایران را حل نمی کند.

برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفته است که آژانس بین المللی انرژی اتمی اول باید از توافق حاصله اطلاع حاصل کند.

اسرائیل نیز به توافق ایران با برزیل و ترکیه واکنش تردید آمیز نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری ها، مقامات اسرائیلی گفته اند "در حال بررسی جزییات" این توافق نامه هستند.

به نقل از مقام های اسرائیل همچنین گزارش شده است "این نگرانی" وجود دارد که توافقنامه امضا شده "نمایشی" باشد و جنبه عملی پیدا نکند.

مطالب مرتبط