حمایت جمعی از فعالان ملی- مذهبی از توافق تبادل سوخت هسته ای

نشست سران ایران، ترکیه و برزیل
Image caption در جریان نشست سه جانبه، تهران سرانجام با تبادل سوخت اتمی موافقت کرد

جمعی از فعالان ملی- مذهبی با انتقاد از سیاست های پیشین هسته ای دولت این کشور، اقدام دولت ایران، مبنی بر توافق مبادله سوخت هسته ای را "مثبت و به نفع و مصلحت مردم"، ارزیابی کردند.

در این بیانیه که شامگاه یکشنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۶مه) منتشر شد، تعدادی از فعالان ملی- مذهبی با اشاره به تاثیر منفی "بی تدبیری ها و ماجراجویی های سال های اخیر" دولت ایران بر اقتصاد این کشور و فشاری که تحریم ها بر زندگی مردم ایران وارد کرده است، تبادل سوخت هسته ای را از نظر اقتصادی و سیاسی به نفع مردم ایران دانستند.

برداشته شدن تحریم های اقتصادی از مزیت هایی است که در این بیانیه به آن اشاره شده و درباره مزیت سیاسی آن آمده است که این توافق "رابطه دولت- ملت و ایران با جهان را شفاف می کند.

در بیانیه نیروهای ملی مذهبی به محدودیت منابع اورانیوم ایران اشاره شده و آمده است که "ایران اجبارا باید این مواد را از بازار بین المللی تامین کرده و به فرمول های پیشنهادی کنونی تن در دهد."

در این بیانیه از همه گروه های سیاسی در ایران خواسته شده تا با این مساله "برخوردی بر اساس منافع و مصالح عام ملت ایران" داشته باشند.

امضا کنندگان این بیانیه با تاکید بر اینکه نمی توانند "چندان خوش بینانه به رفتار و سیاست خارجی ایران در پذیرش تبادل سوخت هسته ای" بنگرند از مقامات ایران خواسته اند که اگر "عزمی جدی و شفاف برای حل مشکل (هسته ای) دارند به این ناباوری که ایران در راستای سیاست های گذشته اش تنها می خواهد وقت کشی کند، پایان دهند."

عزت الله سحابی، حسین شاه حسینی، اعظم طالقانی، محمد بسته نگار، حسین رفیعی، رضا رئیس طوسی، نظام الدین قهاری، رضا علیجانی و تقی رحمانی از امضا کنندگان این بیانیه بوده اند.

بر اساس این بیانیه، هر گونه تاخیر و کارشکنی در روند توافق نامه، "قضاوت منفی به اقدامات و مواضع ایران در سطح جهانی را بیش از پیش تشدید خواهد کرد و دیوار بلند بی اعتمادی به برخوردهای دیپلماتیک ایران" را بلندتر خواهد کرد.

صبح روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه) و در جریان مذاکرات سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه در تهران، ایران با مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران موافقت کرد.

بر اساس توافق لولا دو سیلوا و محمود احمدی نژاد، روسای جمهوری ایران و برزیل و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، قرار شده است ۱۲۰۰کیلوگرم اورانیوم غنی شده با نظارت ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای در کشور ترکیه نگهداری شود و در مقابل ایران ۱۲۰ کیلو گرم سوخت با غلظت ۲۰ درصد دریافت کند.

مطالب مرتبط