ادامه واکنش های جهانی به توافق اتمی ایران

توافق هسته ای تهران با ترکیه و برزیل
Image caption بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده ایران در برابر سوخت رآکتور تهران تحویل می شود

توافق روز گذشته ایران با کشورهای ترکیه و برزیل درباره مبادله اورانیوم و سوخت هسته ای، همچنان با واکنش های جهانی همراه است.

نخست وزیر اسرائیل در همین ارتباط با وزیران و مشاوران ارشد خود جلسه ای ویژه برگزار کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه شنبه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) در جلسه ای با اعضای کابینه خود، از آنها خواست تا چگونگی تأثیر این تواقفنامه بر روند مذاکرات هسته ای غرب با ایران را مورد بررسی قرار دهند.

همچنین در واکنشی دیگر، میشل سلیمان، رئیس جمهور لبنان، توافقنامه تهران را گام نخست راه حل های دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به نگرانی های ناشی از برنامه های هسته ای ایران دانست.

آقای سلیمان ابراز امیدواری کرد که جامعه جهانی توافقنامه تهران را که از نظر او می تواند بر کاهش تنش های منطقه ای و جهانی اثر بگذارد، به رسمیت بشناسد.

عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، هم در واکنش به توافقنامه تهران، گفت که این توافقنامه گامی بزرگ در حل بحران هسته ای ایران است.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین گفت که موافقت ایران با مبادله اورانیوم و سوخت اتمی می تواند پرسش های جدیدی را درباره برنامه اتمی اسرائیل برانگیزد.

رضایت روسیه، تردید آمریکا

همزمان بسیاری از کشورهای غربی در مورد "توافق هسته ای تهران" و نقش آن در کاهش نگرانی های غرب از برنامه های هسته ای ایران، واکنش نشان دادند.

در حالی که روسیه این توافقنامه را امیدبخش خوانده است، آمریکا از تداوم غنی سازی اورانیوم توسط ایران ابراز نگرانی کرده و آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد از ایران خواسته است تا جزئیات این توافقنامه را به دفتر این آژانس ارسال کند.

اما وزارت امور خارجه ایران نسبت به قبول بیانیه مبادله سوخت اتمی توسط قدرتهای جهانی ابراز امیدواری کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود، بیانیه روز گذشته سه کشور ایران، برزیل و ترکیه را "گامی بلند" برای حل و فصل مساله برنامه هسته ای ایران خواند.

'توافنامه تهران؛ برطرف کننده نگرانی های جهانی'

در واکنشی دیگر، وزیر امور خارجه ترکیه یک روز پس از امضاء توافقنامه تهران با مثبت ارزیابی کردن آن خواستار توجه جهانی به "نکات مثبت و سازنده" این توافقنامه شد.

احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، امروز (سه شنبه ۲۸ اردیبشهت) در یک کنفرانس خبری گفت که توافقنامه تهران دست کم در سه مورد به نگرانی های غرب پیرامون برنامه های هسته ای ایران پاسخ داده است.

آقای داوداوغلو گفته است که خواسته های جامعه جهانی از ایران در زمینه تحویل یکباره ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم به کشوری ثالث، در توافقنامه تهران لحاظ شده است و بدین ترتیب این توافقنامه می تواند گامی بزرگ در حل مشکل برنامه هسته ای ایران قلمداد شود.

در جریان مذاکرات سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه در تهران، ایران با مبادله بخش عمده اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران موافقت کرد.

براساس این توافق که با حضور لولا داسیلوا و محمود احمدی نژاد، رئیسان جمهوری ایران و برزیل، و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در جریان اجلاس سران در تهران حاصل شد، ایران برای ارسال هزار و دویست کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده به ترکیه در قبال دریافت سوخت مصرفی راکتور هسته ای تحقیقاتی تهران، ابراز آمادگی کرد.

شورای امنیت جلسه برگزار می کند

همزمان با انتشار واکنش های متفاوت به توافقنامه هسته ای تهران، شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر امروز جلسه ای درباره برنامه های هسته ای تهران برگزار خواهد کرد.

این جلسه در حالی برگزار می شود که هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا صبح امروز (۲۸ اردبیهشت) از توافق نهایی میان اعضای دائم شورای امنیت بر سر پیش نویس تحریم های جدید علیه ایران خبر داد.

خانم کلینتون گفت که این پیش نویس توافقنامه تهران را مورد توجه قرار داده است و پاسخی است به تلاش های صورت گرفته در چند روز اخیر که به امضای توافقنامه مبادله اورانیوم میان ایران، ترکیه و برزیل انجامید.

چین عضو دائم شورای امنیت با مثبت ارزیابی کردن توافقنامه تهران ابراز امیدواری کرد که این توافقنامه گامی موثر در جهت حل صلح امیز مسأله هسته ای ایران قلمداد شود.

ایران هم اکنون در سه مرحله با تحریم های شورای امنیت سازمان ملل مواجه شده است.

شورای امنیت سازمان ملل وضع این تحریم ها را اقدامی در برابر مقاومت ایران برای تعلیق و توقف برنامه های هسته ای آن کشور اعلام کرده است.

مطالب مرتبط