رویکرد اسرائیل به یک ایران هسته ای چه خواهد بود؟

Image caption جلسه هیاتی بلند پایه از مسئولان اسرائیل در مورد سیاست آینده اسرائیل در قبال ایران

برای دیپلماتهای خارجی و جاسوس هایی که در داخل اسرائیل کار می کنند شاید سئوالی مهم تر از این وجود ندارد که تا چه حد ممکن است اسرائیل به منظور مهار بلندپروازی های ایران در برنامه هسته ای این کشور اقدام به یک حمله نظامی پیشگیرانه کند.

ایران همواره تلاش برای ساخت سلاح هسته ای را انکار کرده است. اما اسرائیل و بسیاری از کشورهای دیگر در جهان این ادعای ایران را نمی پذیرند.

اما در صورتیکه ایران با وجود مخالفت های بین المللی و برخلاف ادعای خود این کشور اقدام به تولید یک بمب اتم کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

چند روز پیش هیاتی بلند پایه شامل عده ای از مسئولان نهادهای سیاسی و نظامی اسرائیل، در مرکزی در شهر "هرتسلیا" در این کشور در مورد این سئوال به بحث و تبادل نظر پرداختند.

و البته بعضی از نتیجه گیری های این هیات بلند پایه تعجب برانگیز بود.

در میان مقامات بلند پایه ارتش اسرائیل یا سیاستمداران این کشور کسی نیست که معتقد نباشد برنامه هسته ای ایران برای اسرائیل و کل منطقه خطرناک است.

اما تفاوت در نحوه بیان این موضوع است.

"تاثیر زنجیروار"

Image caption زیپی لیونی، وزیر خارجه سابق اسرائیل معتقد است بیش از آنکه در مورد تهدید ایران هسته ای سخن گفته می شود، لازم است به آن پاسخ داده شود.

زیپی لیونی، رهبر حزب اصلی مخالف دولت و وزیر امور خارجه پیشین اسرائیل در پایان این جلسه در گفتگویی که با بی بی سی داشت تاکید کرد که یک ایران هسته ای تهدید برای موجودیت اسرائیل به حساب نمی آید.

خانم لیونی از هشدارهای پیاپی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مورد خطر هولوکاست دوم انتقاد کرد.

وزیر خارجه پیشین اسرائیل گفت: "نقش رهبری این است که به چنین تهدیدهایی پاسخ دهد" نه اینکه تنها نگرانی ها را تشدید کند.

او در ادامه افزود: "اسرائیل در سال ۲۰۱۰ با جامعه یهودیان اروپایی در سال ۱۹۳۹ متفاوت است".

زیپی لیونی معتقد است که اسرائیل و دیگر کشورهای جهان در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی، نباید بر آسیب ها و خسارات ناشی از برنامه هسته ای این کشور تمرکز کنند.

احتمال هسته ای شدن ایران در حال حاضر آرایش سیاسی منطقه را دستخوش تغییراتی کرده است.

خانم لیونی در ادامه می گوید که پیامد برنامه هسته ای ایران در میان کشورها این است که یا برخی ضعیف تر از آن هستند که توان مقابله با ایران را داشته باشند، و یا کشورهایی هستند که خود به فکر داشتن سلاح اتمی افتاده اند.

رهبر حزب اصلی مخالف دولت اسرائیل معتقد است تا زمانیکه دنیا جلوی "قلدر بازی" را نگیرد، این کشورها "به ایران می پیوندند و این موضوع باعث می شود که روابط بین کشورها و ائتلاف های موجود در منطقه به کلی تغییر کند. این موضوعی است که یک جهان آزاد تحمل آن را ندارد".

خانم لیونی با اشاره به قطر و ترکیه گفت که در حال حاضر بعضی از کشورها به سمت ایران گزارش پیدا کرده اند.

Image caption بنیامین نتانیاهو گفته است که ایران هسته ای به معنی نزدیک بودن "هولوکاست دوم" خواهد بود.

این سخنان خانم لیونی این سئوال را به وجود می آورد که بنابراین اسرائیل چه رویکردی در قبال ایران خواهد داشت؟ آیا ممکن است دست به اقدام نظامی علیه این کشور بزند؟

کسانی که از اهداف و برنامه های واقعی اسرائیل آگاهند در مورد آنها صحبت نمی کنند.

دانیل کرتزر، یکی از سفرای سابق اسرائیل در آمریکا هم پس از این جلسه گفت که با گذشت زمان تفاوت ها ظاهر می شود. به این معنا که اسرائیلی ها طرفدار عملیات نظامی به عنوان "نخستین واکنش" به برنامه هسته ای ایران هستند و آمریکایی ها بیشتر مایلند به گزینه های جایگزین فکر کنند.

توافق صلح

دن هالتز، رییس سابق ستاد مشترک ارتش اسرائیل یکی دیگر از شرکت کنندگان در این جلسه بود.

او نه تنها در مورد عملیات پیشگیرانه نظامی، بلکه درباره دیپلماسی پیشگیرانه هم بحث می کرد.

آقای هالتز معتقد است که باید ایران را از بقیه جهان اسلام جدا کرد و در انزوا قرار داد. او می گوید: "کشورهای اسلامی در مجموع بیشتر از اسرائیل نگران یک ایران هسته ای هستند".

او می گوید راه انجام این کار مشخص است و آن دستیابی به یک قرارداد جامع صلح در منطقه است: "هزینه انجام این کار مشخص است و برنامه آن هم آماده می باشد".

رییس سابق ستاد مشترک ارتش اسرائیل می گوید که این تصمیم راحتی نبود اما تصمیمی بود که به هر شکل باید گرفته می شد.

Image caption ایران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته ای این کشور اهداف نظامی ندارد.

دن هالتز می گوید: "نه گفتن به چنین قرارداد صلحی نمی تواند یک تصمیم کوتاه مدت باشد. چنین تصمیمی یک تصمیم استراتژیک خواهد بود".

او در ادامه موضوع فرا رفتن از "خط قرمز"های اسرائیل در مذاکرات را هم کم اهمیت دانست: "این عبارت باید به طور کل از ادبیات سیاسی ما خارج شود زیرا همیشه در شرایط حساس و بحرانی چنین حد و مرزهای مطلقی ناپدید می شوند".

اما در هر حال هر تصمیمی در قبال چگونگی تنظیم رویکرد اسرائیل نسبت به برنامه هسته ای ایران، بر اساس نقطه نظرات مقامات ارشد دستگاه امنیتی کنونی در اسرائیل اتخاذ خواهد شد.

مسلما شکی نیست که اسرائیل مصمم است که هر آنچه در توان دارد را به کار گیرد تا از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کند.

اما در عین حال افراد باتجربه دیگری هم در اسرائیل هستند که معتقدند باید به تمام گزینه های قابل تصور فکر کنند تا مانع از آن شوند که ایران آرایش سیاسی منطقه خاورمیانه را آنطور که خود می خواهد تغییر دهد.

مطالب مرتبط