وزارت علوم ایران: فرار مغز‌ها نداریم

دانشجویان
Image caption وزارت علوم ایران با رد موضوع فرار مغز ها می گوید که افرادی برای تحصیل از این کشور خارج می شوند و باز می گردند

یکی از مسئولین وزارت علوم ایران اعلام کرد که در این کشور چیزی به عنوان فرار مغزها وجود ندارد.

محمد مهدی نژاد نوری، معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) به خبرنگاران گفت که در ایران پدیده ای به عنوان "فرار مغز ها" وجود ندارد و آنچه هست، "گردش مغز هاست."

آقای نژاد نوری تاکید کرد که آمار دقیقی از "خروج نخبگان" از ایران ندارد، اما گفت: "افرادی که برای تحصیل به خارج می روند دوباره به کشور باز می گردند و این امری طبیعی است."

این در حالی است که چند سال پیش تر، صندوق جهانی پول، در گزارش سالانه اش اعلام کرد که ایران از میان ۹۱ کشور جهان رتبه اول را در زمینه آمار مهاجرت نخبگان دارد.

صندوق جهانی پول گزارش داده بود که سالانه حدود۱۵۰ هزار تحصیل‌کرده به امید زندگی و یافتن موقعیت‌های شغلی بهتر از ایران خارج می‌شوند.

بر اساس این گزارش خروج این تعداد تحصیلکرده از ایران، به معنی خروج سالانه میلیارد ها دلار ارز از این کشور است.

آقای نژاد نوری در ادامه سخنانش، افزایش ظرفیت دانشگاه های ایران در مقاطع تحصیلات تکمیلی را از تدابیر وزارت علوم برای جلوگیری از "گردش مغز ها" عنوان کرد.

پیشتر محمود ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم گفته بود که اعزام دانشجو از ایران به هیچ کشوری ممنوع نیست اما مسئولان ترجیح می دهند به بریتانیا، آمریکا و کانادا دانشجو نفرستند چون این کشورها "رفتارهای بشر دوستانه ای با دانشجویان ایرانی ندارند".

مطالب مرتبط