قاتل بختیار به ایران بازگشت

علی وکیلی راد
Image caption آقای وکیلی راد (نفر وسط) پس از آزادی، مستقیم از زندان به فرودگاه منتقل شد

علی وکیلی راد که ۱۸ سال به جرم قتل شاپور بختیار در فرانسه زندانی بود، پس از آزادی، این کشور را ترک کرد و به ایران بازگشت.

به دنبال تایید حکم آزادی و اخراج آقای وکیلی راد در روز سه شنبه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت)، او مستقیما از زندان به فرودگاه "ارلی" منتقل شد تا فرانسه را به مقصد تهران ترک کند.

آقای وکیلی راد، شهروند ایرانی است که هیجده سال پیش به جرم قتل شاهپور بختیار در فرانسه به حبس ابد محکوم شده بود ، اما به تازگی دادگاهی در فرانسه او را آزاد و از این کشور اخراج کرد.

بر اساس قوانین فرانسه مجرمین به حبس ابد پس از 18 سال تحمل زندان می توانند درخواست آزادی کند.

علی وکیلی راد، از سال ۱۹۹۴ به جرم قتل شاهپور بختیار، آخرین نخست وزیر حکومت پهلوی، توسط محاکم قضایی فرانسه به حبس ابد محکوم شد و تا پیش از آزادی در زندانی در فرانسه به سر می برد.

شاهپور بختیار، در سال ۱۹۹۱ در آپارتمان شخصی خود در پاریس به قتل رسید.

دو روز پیش از اجرای حکم آزادی و اخراج علی وکیلی راد از فرانسه، کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران بازداشت شده بود، با پرداخت جریمه نقدی خاک ایران را ترک و ساعاتی بعد وارد پاریس شد.

بر اساس حکم اولیه دادگاه خانم ریس به تحمل ۱۰ سال حبس در ایران محکوم شده بود که در جلسات تجدید نظر این حکم به پرداخت جریمه نقدی معادل ۲۸۵ هزار دلار کاهش یافت.

Image caption وزیر امورخارجه فرنسه احتمال توافق "پشت پرده" برسر آزادی خانم ریس را رد کرده است

دو هفته پیش هم دادگاهی در فرانسه مجید کاکاوند، شهروند ایرانی را که به اتهام صادرات غیر قانونی قطعات الکترونیکی به ایران بازداشت شده بود، تبرئه کرد و به درخواست کاخ سفید برای تحویل آقای کاکاوند به آمریکا پاسخ رد داد.

برخی ناظران احتمال دادند که فراهم شدن شرایط بازگشت آقای وکیلی راد، اجازه خروج کلوتید ریس از ایران و حکم دادگاه فرانسه برای بازگشت آقای کاکاوند به ایران می تواند در ارتباط با هم باشد.

با این حال مقامات فرانسه هر گونه چانه زنی و یا وجود توافقی پنهانی با حکومت ایران برای آزادی کلوتیلد ریس را رد کردند.

در آخرین روزهای آذر ۸۸، برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، گفته بود که ایران پیشنهاد کرده است در برابر آزادی علی وکیلی راد توسط دولت فرانسه، کلوتیلد ریس را آزاد کند.

آقای کوشنر گفته بود که فرانسه این پیشنهاد را نپذیرفته و تأکید کرده بود که حتی اگر فرانسه مایل به این کار باشد، قادر به انجام آن نیست. اشاره آقای کوشنر به مستقل بودن دستگاه قضایی فرانسه بوده است.

مطالب مرتبط