به روز شده:  23:54 گرينويچ - سه شنبه 18 مه 2010 - 28 اردیبهشت 1389

طرح تحقیق از بازداشتگاه های ایران در مجلس رای نیاورد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طرح یک نماینده اصلاح طلب مجلس که در پی ماجرای کهریزک برای تحقیق و تفحص از وضعیت بازداشتگاه های کشور مطرح شده بود، روز سه شنبه در صحن علنی مجلس رای نیاورد.

این طرح که از سوی مصطفی کواکبیان نماینده سمنان مطرح شده بود، با 63 رای مثبت در مقابل 90 رای منفی و 11 رای ممتنع شکست خورد. به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، در مجموع 201 نماینده در جلسه رای گیری حاضر بودند.

آقای کواکبیان پیش از رای گیری از نمایندگان خواست "براساس اصل 67 قانون اساسی و سوگندی که خوردند ... از ودیعه ملت پاسداری" کنند.

اکثریت مجلس ایران در اختیار محافظه کاران نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی است.

بازداشتگاه کهریزک

حوادث بازداشتگاه کهریزک علت اصلی طرح مزبور در مجلس بود

به گزارش "واحد مرکزی خبر" جواد جهانگیرزاده یک نماینده مجلس در دفاع از این رای منفی گفت: "رای ندادن مجلس به این طرح نشانه بی توجهی نمایندگان به حوادث پس از انتخابات نیست بلکه کمیسیون امنیت ملی مسائل را بررسی و گزارش های آن را به مراجع ذی صلاح ارائه کرد."

این طرح ابتدا حدود ده ماه پیش از سوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح شده بود و هرچند که گفته می شود قرار بود براساس ماده 198 آیین نامه داخلی - در ارتباط با پیشنهادهای تحقیق و تفحص - خارج از نوبت در دستور کار قرار گیرد اما رای گیری چند بار به تاخیر افتاد.

زندانیان سیاسی

در پی اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، تعداد زیادی از معترضان بازداشت و راهی بازداشتگاه ها شدند.

در این میان بازداشتگاه کهریزک به دلیل شرایط بد نگهداری زندانیان و مرگ تعدادی از معترضان در آن جنجال زیادی به پا کرد. محسن روح الامینی فرزند یکی از مقام های جمهوری اسلامی از جمله قربانیان بود که تصور می شود این حادثه نقشی کلیدی در تعطیلی بازداشتگاه به دستور مقام های عالی رتبه کشور بازی کرد.

آقای کواکبیان، نویسنده طرح، اوایل اردیبهشت ماه گفته بود که رسیدگی به "برخی بیماری‌های مشترک در زندانیان سیاسی همچون حملات و بیماری‌های قلبی و ابتلا یا تشدید بیماری‌های عصبی- عضلانی" یکی از موضوعات طرح تحقیق و تفحص از بازداشتگاه های کشور است.

در پی حوادث بازداشتگاه کهریزک، مجلس کمیته ای را برای تحقیق در زمینه وقایع آن تشکیل داد که این هیات در دی ماه گذشته گزارش خود درباره کهریزک را ارائه کرد.

در این گزارش سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب وقت تهران، به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک معرفی شد. آقای مرتضوی هرگونه مسئولیتی در ارتباط با آن حوادث را رد می کند.

مخالفان دولت می گویند که در جریان حوادث بازداشتگاه کهریزک ۴ نفر از شرکت کنندگان در اعتراضات شامل محسن روح الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی فر و رامین آقازاده قهرمانی کشته شدند.

در گزارش مجلس به نام محسن روح الامینی، امیر جوادی فرد و محمد کامرانی به عنوان قربانیان این بازداشتگاه اشاره شده و علت مرگ آنها، ضرب و جرح در دوران بازداشت اعلام شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.