گسترش 'اعتیاد به شیشه برای لاغری' در میان زنان ایرانی

ماده محرک شیشه
Image caption اعتیاد به ماده محرک شیشه در سالهای اخیر در ایران افزایش چشمگیری داشته است

یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران می گوید که برخی از آرایشگاه های زنانه در ایران، ماده اعتیادآور شیشه را به عنوان داروی لاغری پیشنهاد و توزیع می کنند و اعتیاد زنان به این ماده محرک گسترش یافته است.

طه طاهری، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، ضمن اعلام این خبر از افزایش گرایش زنان ایرانی به مصرف داروهای لاغری و کاهش وزن خبر داده و گفته است که "باورهای غلط" درباره اعتیادآور نبودن شیشه باعث شده است تا برخی از زنان این ماده محرک را به عنوان داروی لاغری و کاهش وزن استفاده کنند.

ماده اعتیادآور شیشه از دسته مواد محرک موسوم به متاآمفتامین است که با نام های "اسپید" و "کریستال متث" هم شناخته می شود.

بی اشتهایی یکی از نشانه های بالینی مصرف ماده محرک شیشه است که همزمان با آزادسازی مواد انرژی زای بدن می تواند منجر به آن شود که مصرف کننده ساعت های طولانی بدون نیاز به غذا فعالیت کند و احساس گرسنگی نکند.

بنابر اعلام مقامات بهداشتی ایران، سوء مصرف و وابستگی به مواد اعتیادآور در میان زنان ایرانی در سال های اخیر افزایش داشته است اما هنوز کمتر از ۱۰ درصد جمعیت معتادان ایرانی را تشکیل می دهد.

مطابق آخرین آمارهای رسمی اعلام شده بیش از ۹۰ درصد معتادان مرد و تنها کمی بیش از ۶ درصد جمعیت دو میلیونی معتادان ایران را زنان تشکیل می دهند.

بسیاری از کارشناسان اجتماعی در سالهای اخیر، نسبت به گسترش اعتیاد زنان ایرانی به قرص های اعصاب و روانگردان ابراز نگرانی کرده اند.

مطالب مرتبط