استقبال رسمی از قاتل بختیار در ایران

Image caption قاتل شاپور بختیار در ایران گفت: "واقعا جهنم را پشت سر گذاشتم و امروز خوشحالم که در واقع بهشت را پیدا کرده ام".

علی وکیلی راد که از ۱۸ سال پیش به جرم قتل شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر حکومت پهلوی در فرانسه زندانی بود، دیشب سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه در فرودگاه امام خمینی تهران مورد استقبال رسمی مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفت.

حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه ایران و کاظم جلالی، رییس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور در مجلس شورای اسلامی در این مراسم استقبال حضور داشتند.

آقای قشقاوی در حاشیه مراسم استقبال از این تبعه ایرانی گفت که از بهمن ماه سال گذشته درخواست آزادی آقای وکیلی راد مطرح شده بود و سرانجام چند روز پیش با حکم وزیر کشور فرانسه زمینه آزادی او فراهم شد.

بر اساس قوانین فرانسه مجرمین به حبس ابد پس از ۱۸ سال تحمل زندان می توانند درخواست آزادی کند.

علی وکیلی راد، از سال ۱۹۹۴ به جرم قتل شاپور بختیار توسط محاکم قضایی فرانسه به حبس ابد محکوم شد و تا پیش از آزادی در زندانی در فرانسه به سر می برد.

شاپور بختیار، در سال ۱۹۹۱ در آپارتمان شخصی خود در پاریس به قتل رسید.

قاتل شاپور بختیار در مراسم استقبال در فرودگاه گفت: "واقعا جهنم را پشت سر گذاشتم و امروز خوشحالم که در واقع بهشت را پیدا کرده ام".

دو روز پیش از اجرای حکم آزادی و اخراج علی وکیلی راد از فرانسه، کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران بازداشت شده بود، با پرداخت جریمه نقدی خاک ایران را ترک و ساعاتی بعد وارد پاریس شد.

Image caption حسن قشقاوی هرگونه ارتباط بین آزادی کلوتید ریس و بازگشت علی وکیلی راد به ایران را رد کرد.

حسن قشقاوی دیشب در فرودگاه امام خمینی تهران هر گونه ارتباطی بین موضوع آزادی کلوتیلد ریس با بازگشت علی وکیلی راد به ایران را رد کرد و آزادی این شهروند ایرانی را به دلیل "رفتار شایسته" او در زندان دانست.

در همین حال کاظم جلالی، از نمایندگان مجلس ایران که در این مراسم استقبال حضور داشت آقای وکیلی راد را یک "قهرمان ملی" دانست و گفت: "وکیلی راد دوران محکومیت خود را بیش از آنچه که باید باشد گذرانده است و بیگانگان نمی توانند منتی برای آزادی وی داشته باشند".

دو هفته پیش هم دادگاهی در فرانسه مجید کاکاوند، شهروند ایرانی را که به اتهام صادرات غیر قانونی قطعات الکترونیکی به ایران بازداشت شده بود، تبرئه کرد و به درخواست کاخ سفید برای تحویل آقای کاکاوند به آمریکا پاسخ رد داد.

با این حال مقامات فرانسه هر گونه چانه زنی و یا وجود توافقی پنهانی با حکومت ایران برای آزادی کلوتیلد ریس را رد کردند.

در آخرین روزهای آذر ۸۸، برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، گفته بود که ایران پیشنهاد کرده است در برابر آزادی علی وکیلی راد توسط دولت فرانسه، کلوتیلد ریس را آزاد کند.

آقای کوشنر گفته بود که فرانسه این پیشنهاد را نپذیرفته و تأکید کرده بود که حتی اگر فرانسه مایل به این کار باشد، قادر به انجام آن نیست. اشاره آقای کوشنر به مستقل بودن دستگاه قضایی فرانسه بوده است.

مطالب مرتبط