محکومیت دو فعال دانشجویی به حبس‌های طولانی‌مدت

میلاد اسدی و بهاره هدایت
Image caption این دو فعال دانشجویی از حدود ۵ ماه پیش در بازداشت هستند

دادگاهی در ایران، بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی و سخنگوی دفتر تحکیم وحدت را به ۹ سال و نیم زندان، و میلاد اسدی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، را به ۷ سال زندان محکوم کرده است.

در حکم صادر شده از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، بهاره هدایت به اتهام توهین به رئیس جمهوری به ۶ ماه حبس، به اتهام توهین به رهبری به ۲ سال حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبانی، تجمع و مصاحبه با رسانه های بیگانه به پنج سال‬ حبس (مجموعا به ۷ سال و نیم حبس) محکوم شده است.

همچنین حکم دو سال حبس تعلیقی او در پرونده قدیمی‌اش در ارتباط با تجمع روز ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۵ از حالت تعلیق خارج شده و به این حکم اضافه می شود و به این ترتیب خانم هدایت در مجموع به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است.

بهاره هدایت روز ۱۰ دی ۸۸ و در موج بازداشت های بعد از وقایع عاشورای تهران بازداشت شد و در حال حاضر در بند زنان زندان اوین در بازداشت است.

میلاد اسدی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، نیز در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه محاکمه شده و به اتهام توهین به رهبری به دو سال زندان و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به ۵ سال زندان محکوم شده است.

میلاد اسدی روز ۹ آذر بازداشت شد و در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین در بازداشت است.

امیرخسرو دلیرثانی، از فعالان سیاسی ملی-مذهبی و عضو جنبش مسلمانان مبارز (به دبیرکلی حبیب‌الله پیمان) هم از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

آقای دلیرثانی در موج بازداشت های بعد از حوادث عاشورای تهران در دی ماه ۸۸ بازداشت شد و هنوز در زندان است.

وکیل آقای دلیرثانی به خبرگزاری ایلنا گفته بخشی از محکومیت چهار ساله موکلش به اتهام عضویت در جنبش مسلمانان مبارز بوده، در حالی که به گفته این وکیل دادگستری، جنبش مسلمانان مبارز در هیچ دادگاهی، غیرقانونی اعلام نشده است و عضویت در آن جرم نیست.

همه این احکام در دادگاه بدوی صادر شده و متهمان مدت ۲۰ روز فرصت دارند تا به آنها اعتراض کنند.

آزاد شدن تعدادی از بازداشت‌شدگان

در روزهای اخیر تعدادی از بازداشت‌شدگان حوادث بعد از انتخابات از جمله خلیل درمنکی، مهرداد اصلانی و رضا خندان از زندان آزاد شده‌اند.

خلیل درمنکی، منتقد ادبی است که روز ۶ دی و در پی حوادث روز عاشورا بازداشت شده بود.

مهرداد اصلانی، از شهروندان معترض به نتیجه انتخابات است که روز ۳۰ خرداد ۸۸ بازداشت شده و بعد از ۱۱ ماه به مرخصی آمده است.

آقای اصلانی در دادگاه بدوی به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به یک سال و نیم حبس تعزیری کاهش یافت.

رضا خندان، نویسنده، فعال حقوق کودکان و عضو هیات دبیران کانون نویسندگان ایران است که روز ۷ بهمن بازداشت شده بود.

مطالب مرتبط