دستگاه قضایی ایران: بازگشایی کهریزک صحت ندارد

بازداشتگاه کهریزک
Image caption زندان کهریزک تابستان سال گذشته، به دلیل غیر استاندارد بودن تعطیل شد

یکی از مسئولین دستگاه قضایی ایران با تکذیب خبر بازگشایی زندان کهریزک، از تاسیس زندان جدیدی در نزدیکی محل کهریزک خبر داد.

علیرضا آوایی، رئیس کل دادگستری استان تهران روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) در جمع خبرنگاران اعلام کرد که بازگشایی مجدد زندان کهریزک صحت ندارد بلکه یک زندان جدید حوالی زندان قبلی تاسیس شده است.

او تاکید کرد که زندان کهریزک همچنان بسته است و فعلا باز نخواهد شد و گفت: "اشتباها مطرح شده بود که این زندان همان زندان کهریزک است که کاملا تکذیب می کنم."

آقای آوایی گفت: "این زندان جدید طبق استاندارد های متعارف ساخته شده و زیر نظر سازمان زندان هاست و اصلا ارتباطی به کهریزک ندارد."

بیش از دو هفته پیش، مهدی خزعلی، از منتقدان دولت محمود احمدی نژاد در نامه سرگشاده ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران از خبر بازگشایی زندان کهریزک با نام سروش ۱۱۱ ابراز نگرانی کرده بود.

آقای خزعلی فرزند ابوالقاسم خزعلی، از روحانیون تندرو و عضو مجلس خبرگان رهبری ایران است که در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و درپی انتقاد از دولت ایران مدتی بازداشت شد.

آقای خزعلی در نامه اش با اشاره به اینکه این خبر را از یکی از مسئولان قضایی ایران شنیده، آورده بود: "در واقع خر همان خر است، پالانش عوض شده است."

او در بخش دیگری از نامه اش نوشته بود: "هنوز خاطر مردم از جنایت کهریزک آزرده و سوال نمایندگان مردم بی پاسخ است."

در پی انتشار نامه آقای خزعلی، تعدادی از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس ایران خواهان بررسی اخبار مربوط به فعالیت مجدد زندان کهریزک شدند.

هفته گذشته، وقتی خبرنگاری از موسی قربانی، نماینده مجلس ایران درباره نتیجه رسیدگی به پرونده کهریزک پرسیده بود، این نماینده اصولگرای مجلس او را تهدید کرد که نام او را به حراست مجلس می دهد تا او را اخراج کنند.

نام بازداشتگاه کهریزک نخستین بار در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران و به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان بر سر زبان ها افتاد.

در پی انتشار گزارش ها و خبرهایی مبنی بر بدرفتاری با زندانیان، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۸ دستور تعطیلی این بازداشتگاه را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد.

با وجود تاکید مقامات ایران و برگزاری چندین جلسه غیر علنی محاکمه متهمان پرونده کهریزک، جزئیات وقایعی که دراین زندان روی داده و اسامی مجرمان این پرونده به طور رسمی اعلام نشده است.

مطالب مرتبط