آمانو: منتظر دریافت رسمی طرح مبادله سوخت هستیم

یوکیا آمانو
Image caption آقای آمانو از تلاش های ترکیه و برزیل قدردانی کرد

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که منتظر است طرح مبادله سوخت هسته ای که ایران در پی تلاش های دیپلماتیک برزیل و ترکیه با آن موافقت کرد، را بطور رسمی دریافت کند.

ایران دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه) و در پی سفر لولا دا سیلوا رئیس جمهوری برزیل و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به تهران، بطور اصولی موافقت کرد که حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده خود را در برابر دریافت سوخت راکتور تحقیقاتی تهران به ترکیه بفرستد.

هرچند سه کشور با صدور بیانیه ای مشترک موارد کلی این موافقتنامه را اعلام کرده اند، جزئیات این طرح هنوز اعلام نشده است.

یوکیا آمانو چهارشنبه ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) در بخارست پایتخت رومانی گفت: "بر اساس آن اعلامیه ایران در ظرف یک هفته به آژانس نامه خواهد نوشت. من در حال حاضر منتظر دریافت پیام کتبی ایران هستم."

مدیر کل آژانس از تلاش های رهبران ترکیه و برزیل قدردانی کرد.

دولت آمریکا هرچند از تلاش های دیپلماتیک ترکیه و برزیل تمجید کرده، تاکید دارد که تدوین پیش نویس چهارمین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران ارتباطی با طرح مبادله اتمی تهران ندارد.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه غنی سازی اورانیوم توسط ایران را دلیل تصمیم قدرت های بزرگ اعلام کرده است.

لی بائودانگ، سفیر چین در سازمان ملل متحد، نیز هدف تحریم های احتمالی را بازگشت طرف ایرانی به میز مذاکره دانسته است.

در همین رابطه، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از امکان مذاکره ایران با مقام های ارشد اتحادیه اروپا درباره پرونده اتمی خبر داده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از آقای صالحی گزارش داده است که سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران و کاترین اشتون، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای مذاکره ابراز آمادگی کرده اند و محل گفتگوها احتمالا ترکیه خواهد بود.

آمریکا تاکید ایران بر ادامه غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد را نگران کننده دانسته است.

برخی کارشناسان در آمریکا می گویند به نظر می رسد که اهمیت موافقتنامه تهران برای غرب از موافقتنامه توافق وین که ایران اکتبر گذشته طی آن برای ارسال ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانویم غنی شده خود به خارج موافقت کرده بود، کمتر باشد.

بر اساس برآورد دیوید آلبرایت، کارشناس اتمی در واشنگتن، ایران در ماه اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای پائین داشت اما در حال حاضر ذخیره اورانیویم ایران احتمالا حدود ۲۳۰۰ کیلوگرم است و این کشور غنی سازی اورانیوم تا حد ۲۰ درصد را نیز آغاز کرده است.

اورانیوم با غنای بالای ۹۰ درصد در ساخت بمب هسته ای کاربرد دارد. ایران تاکید دارد که در پی ساخت سلاح هسته ای نیست.

مطالب مرتبط