مادران سه کوهنورد آمریکایی وارد تهران شدند

مادران سه کوهنورد در تهران
Image caption مادران سه کوهنورد بازداشت شده پس از ده ماه با امید آزادی فرزندانشان به تهران رفته اند

مادران سه کوهنورد آمریکایی بازداشت شده در ایران روز چهارشنبه(۲۹ اردیبهشت ماه) وارد تهران شدند تا برای اولین بار پس از ده ماه با فرزندان خود دیدار کنند.

نورا شرود، لارا فتال و سیندی هیکی در فرودگاه امام خمینی تهران مورد استقبال سفیر سوئیس، حافظ منافع ایالات متحده در ایران قرار گرفتند.

همزمان، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران بار دیگر سه کوهنورد بازداشت شده را به جاسوسی متهم کرده است.

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد ژوئیه سال گذشته برای گردش به منطقه مرزی کردستان عراق رفته بودند که پس از ورود به خاک ایران بازداشت شدند.

آمریکا بر بی گناهی این افراد و ورود اشتباهی آنها به خاک ایران تاکید دارد ولی مقام های ایرانی چندین بار آنها را به جاسوسی متهم کرده اند.

در این حال، دولت ایران می گوید به مادران این سه کوهنورد به خاطر مسائل "بشردوستانه" اجازه داده است که یک هفته در این کشور اقامت کنند.

این مادران قرار است در این مدت علاوه با فرزندان خود، با وکیل آنها نیز دیدار کنند. هنوز معلوم نیست که آیا آنها موفق به دیدار با مقام های ایرانی خواهند شد یا خیر.

گفته می شود این مادران ممکن است روز پنجشنبه در زندان اوین به دیدار فرزندانشان بروند.

حیدر مصلحی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران بار دیگر گفت سه آمریکایی بازداشت شده جاسوس بوده اند و به صورت غیرقانونی وارد ایران شده اند.

آقای مصلحی همچینن تاکید کرد که با این افراد بر اساس احکام دینی و به صورت بشر دوستانه برخورد شده است.

او گفت از آمریکا خواسته شده است که شهروندان ایران که "بی گناه و به صورت ربایش در آمریکا زندانی هستند" هم بتوانند با خانواده های خود دیدار کنند.

سه کوهنورد آمریکایی در دوران ده ماهه بازداشت خود تنها یک بار با خانواده های خود یک مکالمه کوتاه تلفنی داشته اند.

مطالب مرتبط