اوباما به اردوغان: نگرانی درباره برنامه اتمی ایران ادامه دارد

اوباما
Image caption آقای اوباما از ایران خواست به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفت آمریکا همچنان به تلاش خود برای تشدید تحریم های بین المللی ایران ادامه خواهد داد.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد آقای اوباما در این مکالمه از میانجیگری ترکیه و برزیل تمجید کرد ولی گفت جامعه جهانی همچنان نگران برنامه اتمی ایران است.

آقای اوباما همچنین گفت آمریکا و جامعه جهانی منتظر اطلاع رسانی رسمی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره توافق صورت گرفته هستند.

ایران روز دوشنبه در جریان سفر آقای اردوغان و لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل به تهران موافقت خود را با مبادله بخشی از اورانیوم غنی شده در این کشور با سوخت هسته ای مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران اعلام کرد.

آمریکا این توافق را کافی ندانسته است.

این کشور روز سه شنبه از تدوین پیش نویس قطعنامه افزایش تحریم های ایران و ارائه آن به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد.

سایر اعضای دائمی شورای امنیت از جمله چین و روسیه نیز با این پیش نویس موافق هستند.

ترکیه و برزیل با این حرکت مخالفت کرده اند. این دو کشور در نامه ای به اعضای شورای امنیت خواستار ادامه گفتگوها در شورای امنیت شده اند.

در این حال، منوچهر متکی وزیر امورخارجه ایران امکان تصویب قطعنامه جدید علیه ایران را منتفی دانسته است.

آقای متکی گفت تحرکات نیویورک را جدی نمی داند زیرا کشورهایی که در پی تحریم ایران هستند در اقلیت هستند.

مجتبی ثمره‌هاشمی، دستیار ارشد محمود احمدی نژاد هم تدوین پیش نویس قطعنامه جدید علیه ایران فاقد مشروعیت عنوان کرده است.

آقای ثمره هاشمی واکنش آمریکا به بیانیه تهران را "منفعلانه" دانست.

بحران اعتماد

کاخ سفید در بیانیه خود به نقل از آقای اوباما اعلام کرد که عدم موافقت ایران در گفتگو با گروه 1+5 و ادامه غنی سازی اورانیوم در این کشور به اعتمادسازی کمک نکرده است.

بر این اساس، آقای اوباما به آقای اردوغان گفت "نگرانی های اصولی" جامعه جهانی درباره برنامه اتمی ایران و "عدم پایبندی این کشور بر تعهدات بین المللی" خود همچنان پابرجاست.

آقای اوباما پیش از این مکالمه در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری مکزیک در واشنگتن از تهیه پیش نویس قطعنامه تشدید تحریم های بین المللی ایران ابراز رضایت کرد.

آقای اوباما در سخنانی ضمن ابراز رضایت از تهیه پیش نویس این قطعنامه به وسیله اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، از ایران خواست به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد.

این در حالی است که برزیل و ترکیه بار دیگر خواستار ادامه گفتگوهای بین المللی و خودداری از تشدید تحریم های ایران شده اند.

این دو کشور در نامه ای مشترک خطاب به اعضای شورای امنیت از آنها خواستند با توجه به توافق ایران با مبادله اورانیوم غنی شده، از حرکت به سوی تشدید تحریم های ایران خودداری کنند.

این دو کشور در نامه خود نوشتند: "برزیل و ترکیه متقاعد شده اند که بخت موفقیت گفتگوها وجود دارد و ضروری است از اقداماتی که به امکان پیدا کردن راه حل صلح آمیز برای این موضوع لطمه می زند، خودداری شود."

آمریکا، فرانسه و بریتانیا از تلاش برزیل و ترکیه تقدیر کرده اند ولی توافق تهران را کافی نمی دانند.

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل که از مادرید دیدن می کند، در انتقاد از موضع گیری آمریکا گفت: "این توافق دقیقا همان چیزی است که ایالت متحده پنج ماه پیش در پی آن بود."

او از شورای امنیت خواست که عزم خود را برای ادامه مذاکرات با ایران نشان دهد.

پیش نویس قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران در پاسخ به عدم موافقت ایران با تعلیق غنی سازی اورانیوم تدوین شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه های پیشین خود از ایران خواسته بود غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

مطالب مرتبط