به روز شده:  13:18 گرينويچ - پنج شنبه 20 مه 2010 - 30 اردیبهشت 1389

دیدار کوهنوردان بازداشتی آمریکایی با مادرانشان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سه کوهنورد آمریکایی پس از ده ماه حبس در ایران نخستین بار با مادرانشان دیدار کرده اند.

روز پنجشنبه، 30 اردیبهشت (20 مه)، تلویزیون دولتی ایران گزارش کردکه سارا شرود، شین باوئر و جاش فتال، سه شهروند آمریکایی که در ماه ژوئیه سال گذشته توسط ماموران ایرانی در مرز ایران و عراق بازداشت شده بودند، در هتل استقلال تهران با مادرانشان ملاقات کرده اند.

نورا شرود، سیندی هکی و لارا فتال، مادران این سه شهروند آمریکایی، روز چهارشنبه برای دیدار با فرزندانشان وارد تهران شده بودند.

مقامات ایران در آنچه که اقدامی بشردوستانه و اسلامی خوانده اند به این سه مادر اجازه دادند به مدت یک هفته به ایران سفر کنند و برای نخستین بار از زمان دستگیری فرزندانشان، با آنان ملاقات کنند.

سارا شرود، 31 ساله، شین باور، 27 ساله و جاش فتال 27 ساله، در ماه ژوئیه سال گذشته بازداشت شدند و مقامات امنیتی ایران، از جمله حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، گفته اند که آنان با قصد جاسوسی از مرز ایران عبور کرده بودند.

مقامات آمریکایی با رد این اتهام، گفته اند که این سه نفر در سفر به عراق و هنگام گردش در منطقه کردستان عراق، به اشتباه از مرز ایران عبور کردند.

سه شهروند آمریکایی زندانی در ایران در گفتگو با خبرنگاران در روز پنجشنبه گفتند که در زندان اوین محبوس هستند اما رسما اتهامی به آنان وارد نشده است.

ملاقات کوهنوردان با مادرانشان

کوهنوردان آمریکایی پس از ده ماه برای نخستین بار با خویشاوندانشان دیدار کردند

به گفته این سه نفر، رفتار زندانبانان مناسب است اما خانم شرود گفت که او را در یک سلول تنها، و جدا از دو شهروند مرد آمریکایی زندانی کرده اند.

سارا شرود گفت که تنهایی بدترین جنبه دوران اسارت اوست.

دولت ایالات متحده اتهام جاسوسی علیه این سه نفر را تکذیب کرده و از ایران خواسته است تا بدون قید و شرط آنان را آزاد کند.

ایالات متحده و جمهوری اسلامی روابط سیاسی ندارند و سفارت سوئیس در تهران حفاظت از منافع آمریکا در ایران را برعهده دارد و در ملاقات سه کوهنورد آمریکایی با مادرانشان، نماینده سفارت سوئیس نیز حضور داشت.

محاکمه یا مبادله؟

مقامات جمهوری اسلامی تا کنون تصمیم خود را در مورد سرنوشت این سه شهروند آمریکایی اعلام نکرده اند و مشخص نیست که آیا در نظر دارند آنان را رسما به جاسوسی متهم و به این اتهام محاکمه کنند و یا در صدد اجرای برنامه های دیگری، مانند مبادله آنان با چند شهروند ایرانی زندانی در آمریکا هستند.

مقامات ایران هنگام اعلام صدور روادید ورود به ایران برای سه مادر آمریکایی گفتند که این نوع برخورد بشردوستانه با زندانیان آمریکایی با رفتاری که آمریکائیان با ایرانیان بازداشتی در آن کشور دارند کاملا متفاوت است.

در ماه دسامبر سال گذشته، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به زندانی بودن یازده ایرانی در آمریکا اشاره کرد که به گفته او، بعضی از آنان در کشورهای دیگر دستگیر و براساس معاهده استرداد مجرمین، به مراجع قضایی آمریکا تحویل شده اند.

همچنین، ایران، دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا را به ربودن و زندانی کردن دو کارمند دولت ایران به اسامی شهرام امیری و علیرضا عسگری متهم کرده است.

علیرضا عسگری، از افسران ارشد سابق سپاه پاسداران و معاون پیشین وزارت دفاع ایران، در اوایل سال 2007 در ترکیه ناپدید شد و از وضعیت او اطلاعاتی انتشار نیافته است.

وکیلی راد

وکیلی راد کوتاه مدتی پس از خروج شهروند فرانسوی بازداشتی از ایران به کشور بازگشت

شهرام امیری، کارشناس سازمان انرژی اتمی ایران هم سال گذشته و هنگام سفر حج عمره به عربستان سعودی ناپدید شد و مقامات ایرانی تشکیلات جاسوسی ایالات متحده را به ربودن او متهم ساختند.

چندی پیش برخی رسانه های خبری نوشتند که آقای امیری از فرصت سفر به عربستان سعودی برای پناهندگی به غرب استفاده کرده است و در حال حاضر، در آمریکا زندگی می کند و با تشکیلات اطلاعاتی آمریکا همکاری دارد.

اوایل هفته جاری، جمهوری اسلامی اجازه داد تا کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی که در ارتباط با حضور در محل برگزاری تظاهرات ضد دولتی در اصفهان بازداشت و به جاسوسی متهم شده بود، به کشور خود بازگردد.

همزمان، علی وکیلی راد، که باگذراندن بخشی از دوره محکومیت حبس ابد به جرم قتل شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر نظام سلطنتی ایران، مشمول عفو شده بود به ایران بازگردانده شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.