'جان جعفر پناهی در خطر است'

در حاشیه جشنواره کن
Image caption در حاشیه هشتمین روز برگزاری جشنواره کن، نشستی در حمایت جعفر پناهی برگزار شد

جمعی از هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی ایرانی با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت سلامتی جعفر پناهی ابراز نگرانی کردند و دستگاه قضایی و امنیتی ایران را مسئول "به خطر افتادن جان" او دانستند.

امضا کنندگان این بیانیه که روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ مه) منتشر شد، ضمن ابراز همدلی با جعفر پناهی و ابراز نگرانی شدید در مورد سلامتی او اعلام کردند: "دستگاه های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی مسئول به خطر افتادن جان جعفر پناهی و هر اتفاق ناگوار دیگری هستند که در زندان برای این هنرمند سرشناس پیش بیاید."

جعفر پناهی، فیلمساز سرشناس ایران که از اسفند ماه گذشته در زندان اوین در تهران زندانی است از چهار روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است.

او در نامه ای اعلام کرده بود که در اعتراض بدرفتاری و تهدید در زندان به اعتصاب غذا دست زده است و تا زمانی که خواسته هایش عملی نشود به این اعتصاب غذا ادامه می دهد.

"تماس و دیدار با اعضای خانواده و اطمینان کامل از سلامت آنها، حق داشتن وکیل بعد از ۷۷ روز و مشورت با او و آزادی بدون قید و شرط تا تشکیل دادگاه و صدور حکم قطعی"، خواسته هایی است که آقای پناهی در نامه اش عنوان کرده است.

امضا کنندگان بیانیه اخیر این خواست ها را " بسیار ساده و به حق" دانسته اند.

در این بیانیه آمده است: "از مسئولان جمهوری اسلامی می خواهیم سریعا و بدون هیچ قید و شرطی جعفر پناهی را که از مفاخر هنری کشورمان است، آزاد کنند."

همچنین در بیانیه خطاب به جعفر پناهی آمده است که "جان عزیز هنرمند را این چنان به خطر نیفکند؛ اعتصاب غذای خویش را بشکند و به یاد داشته باشد که ایران و هنر ایران زمین بیش از اینها به وی نیاز دارد."

داریوش آشوری، سیمین بهبهانی، مازیار بهاری، حمید دباشی، مهرانگیز کار، هوشنگ اسدی، شادی صدر، ابراهیم نبوی، نیک آهنگ کوثر از امضا کنندگان این بیانیه هستند.

نامه یک روزنامه نگار زندانی به جعفر پناهی

سایت اینترنتی جرس نامه ای از طرف مهدی محمودیان، روزنامه نگاری که از ۲۵ شهریور ماه سال گذشته در زندان به سر می برد، خطاب به جعفر پناهی منتشر کرده است و از او خواسته تا به اعتصاب غذایش پایان دهد.

او با اشاره به اینکه بیش از ۱۵۰ روز در سلو ل های بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران زندانی بوده است، خطاب به جعفر پناهی نوشته است: "قطعا از کسانی که در بازداشت شان به سر می برید انتظاری جز این نیست. اگر رفتار های انسانی، اخلاقی و قانونی داشتند علی القاعده با آنها مشکلی نداشتیم."

آقای محمودیان درنامه اش نوشته است: "آقای پناهی شما برای مبارزه با همین بی عدالتی ها، بی اخلاقی ها و نا هنجاری ها در زندان هستید و امروز خانواده بزرگ ایران به این ناهنجاری ها مبتلاست."

او از جعفر پناهی خواسته است که با پایان دادن به اعتصاب غذا روش های اعتراضی دیگری را پیش بگیرد، چرا که: "ایران آزاد و آباد در آینده به هنرمندان و اندیشمندانی همچون شما نیازمند است."

درخواست آزادی جعفر پناهی

بازداشت جعفر پناهی واکنش های گسترده ای در ایران و جهان داشته است.

بازداشت وی در جشنواره فیلم کن امسال هم بازتاب گسترده ای داشت به طوریکه مقامات این جشنواره و مقامات دولت فرانسه در اظهارات جداگانه ای خواستار آزادی آقای پناهی شدند.

روز چهارشنبه(29 اردیبهشت ماه) در هشتمین روز برگزاری جشنواره کن، نشستی برای دفاع از جعفر پناهی و اعلام همبستگی با او که در زندان است، برپا شد.

در کنفرانس مطبوعاتی که سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه پس از نمایش فیلم "رونوشت برابر با اصل" اثر عباس کیارستمی در جشنواره فیلم کن برگزار شد، آقای کیارستمی بار دیگر از حکومت ایران خواست که هر چه سریعتر جعفر پناهی را از زندان آزاد کند و بازداشت او را "حمله به تمامیت هنر" دانست.

سخن گفتن از جعفر پناهی و وضعیت او در بازداشت در جریان این کنفرانس خبری، موجب تاثر و ناراحتی عده ای از حاضران شد و از جمله ژولیت بینوش، بازیگر فرانسوی که در فیلم تازه عباس کیارستمی هم ایفای نقش کرده است در واکنش به این موضوع اشک ریخت.

شیر طلایی ونیز و خرس نقره ای برلین از جمله جوایز سینمایی معتبری است که جعفر پناهی برای فیلم های خود دریافت کرده است.

مطالب مرتبط