انتقاد لولا از تلاش برای تشدید تحریم های ایران

لولا
Image caption برزیل خواستار ادامه گفتگوهای هسته ای با ایران است

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل می گوید در حالی که ایران عزم خود را برای مذاکره درباره مناقشه هسته ای نشان داده است، دیگر کشورها هم باید همین کار را انجام دهند.

آقای لولا که در برازیلیا، پایتخت برزیل صحبت می کرد بار دیگر خواستار ادامه گفتگوهای هسته ای با ایران به جای تصویب قطعنامه جدید علیه این کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

در پی سفر آقای لولا و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به ایران و موافقت این کشور با مبادله بخشی از اورانیوم غنی شده خود با سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران، آمریکا از توافق پنج عضو دائمی شورای امنیت با پیش نویس قطعنامه تشدید تحریم های ایران خبر داد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز روز چهارشنبه در تماس تلفنی با آقای اردوغان، بر ادامه نگرانی جامعه جهانی از برنامه اتمی ایران و ادامه فشار ایالات متحده برای تصویب تحریم های جدید بین المللی علیه این کشور تاکید کرد.

آقای اردوغان هفته آینده به برزیل سفر می کند و قرار است با آقای لولا درباره تلاش اعضای دائمی شورای امنیت برای تصویب قطعنامه جدید علیه ایران گفتگو کند.

ترکیه و برزیل دو عضو غیردائمی شورای امنیت هستند و مخالفت خود را با پیش نویس قطعنامه ارائه شده به شورای امنیت اعلام کرده اند.

این دو کشور در نامه ای مشترک به اعضای شورای امنیت از آنها خواسته اند تحرکات مربوط به تصویب قطعنامه علیه ایران را متوقف کنند و با این کشور وارد مذاکره شوند.

"اهریمن"

آقای لولا در سخنرانی خود به طور غیر مستقیم از رویکرد آمریکا و سایر اعضای غربی شورای امنیت به توافق به دست آمده انتقاد کرد.

آقای لولا گفت: "افرادی وجود دارند که نمی دانند چگونه بدون وجود دشمن به کار سیاست بپردازند."

آقای لولا گفت: "ایرانی که به عنوان اهریمن به دنیا معرفی کرده بودند ... پای میز مذاکره نشست. می خواهم شاهد عمل کردن دیگران به آن چیزی باشم که خود از ایران توقع داشتند."

همزمان، محمدرضا باهنر، نائب رئیس مجلس ایران در سخنانی تهدید کرد در صورتی که قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران به تصویب برسد، این کشور توافق صورت گرفته برای مبادله اورانیوم غنی شده را ملغی تلقی خواهد کرد.

پیش تر، منوچهر متکی وزیر امورخارجه ایران امکان تصویب قطعنامه جدید علیه ایران را منتفی دانسته بود.

آقای متکی به شبکه ماهواره ای العالم گفت تحرکات نیویورک را جدی نمی داند زیرا کشورهایی که در پی تحریم ایران هستند در اقلیت هستند.

مطالب مرتبط