دو ایرانی 'از زندانهای آمریکائی ها' در عراق آزاد شدند

کاظمی قمی
Image caption سفیر جمهوری اسلامی دو فرد آزاد شده را زائران ایرانی معرفی کرده است

دو شهروند ایرانی که نیروهای آمریکایی در عراق آنان را بازداشت کرده بودند پس از هفت سال آزاد شدند.

روز جمعه، 31 اردیبهشت (21 مه)، رادیو دولتی ایران گزارش کرد که دو مرد ایرانی که نیروهای آمریکایی آنان را در عراق بازداشت و زندانی کرده بود سرانجام توسط دولت عراق آزاد و به سفارت جمهوری اسلامی در بغداد تحویل داده شده اند.

حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق، این دو نفر را احمد برازنده و علی عبدالمالکی معرفی کرده و گفته است که آقای برازنده هفت سال و آقای عبدالمالکی سه سال پیش توسط نیروهای آمریکایی بازداشت و زندانی شده بودند.

این دو نفر در چارچوب توافق امنیتی آمریکا و عراق در اختیار تشکیلات قضایی عراق قرار گرفته بودند و مقامات قضایی عراق دستور آزادی آنان را صادر کرده اند.

توافق امنیتی آمریکا و عراق به نحوه همکاری دو کشور در زمینه همکاری امنیتی دو طرف ارتباط دارد و با اجرایی شدن آن، نیروهای آمریکایی ابزار اعمال حاکمیت، از جمله در ارتباط با وضعیت شهروندان عراقی و خارجی در بازداشتگاه های نیروهای آمریکایی را به طور کامل به دولت عراق منتقل کردند.

به گفته آقای قمی، قرار است دو زندانی آزاد شده در اولین فرصت با هواپیما عازم تهران شوند.

به گفته سفیر ایران، احمد برازنده و علی عبدالمالکی به طور غیرقانونی برای زیارت از اماکن مقدس شیعیان در عراق وارد این کشور شده بودند که نیروهای آمریکایی آنان را بازداشت "و به اتهام های واهی و نداشتن گذرنامه در زندان های خود در عراق" حبس کردند.

وی افزوده است که این شهروندان ایرانی هنگام بازداشت در نجف و سامرا، گذرنامه به همراه نداشتند.

سفیر جمهوری اسلامی به ایرانیان توصیه کرده است که با گذرنامه معتبر و مدارک لازم و همراه با کاروان های زبارتی به عراق سفر کنند.

Image caption خبر آزادی ایرانیان در عراق همزمان با خبر ملاقات مادران آمریکایی با خانواده کارمندان دفتر ایران در اربیل منتشر شده است

از زمان اشغال نظامی خاک عراق توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، تعدادی از شهروندان ایرانی به دلایل مختلف توسط این نیروها و یا ماموران عراقی بازداشت و در بازداشتگاه های تحت نظر نیروهای ائتلاف زندانی شدند.

مشهورترین مورد از بازداشت شهروندان ایرانی در زمان حمله نظامیان آمریکایی به ساختمان متعلق به دولت ایران در شهر اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق اتفاق افتاده است. در این مورد که در ژانویه سال2007

اتفاق افتاده هفت ایرانی بازداشت شدند.

مقامات جمهوری اسلامی این ساختمان را دفتر کنسولگری ایران در اربیل و بازداشت شدگان را دیپلمات های اعزامی به این دفتر معرفی کردند.

در مقابل، نیروهای آمریکایی بازداشت شدگان را ماموران نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی خواندند که به منظور تماس با شورشیان مخالف دولت و همکاری با آنان به عراق اعزام شده بودند.

چند ماه بعد، نیروهای آمریکایی دو تن از این افراد را در اربیل آزاد کردند و تابستان سال گذشته هم دولت عراق پنج نفر دیگر را به سفارت ایران در بغداد تحویل داد.

خبر آزادی دو شهروند بازداشتی ایران در عراق در حالی منتشر می شود که روز گذشته، سه شهروند آمریکایی بازداشتی در ایران پس از ده ماه حبس، با مادران خود در تهران دیدار کردند.

مادران این سه آمریکایی، که در مرز ایران و کردستان عراق بازداشت شده بودند، پیشتر روادید سفر به ایران و اجاز ملاقات با فرزندانشان را دریافت کرده بودند.

جمهوری اسلامی گفته است که براساس ملاحظات بشردوستانه به چنین اقدامی دست زده است.

به گفته برخی از مقامات جمهوری اسلامی، سه آمریکایی برای "جاسوسی" وارد ایران شده بودند اما دولت آمریکا و خانواده بازداشت شدگان این اتهام را رد کرده و گفته اند که این سه نفر "کوهنوردانی هستند که هنگام گردش در منطقه، به اشتباه از مرز گذشته اند".

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری فارس گزارش کرده است که خانواده های "دیپلمات های ایرانی ربوده شده در اربیل" در هتل محل اقامت مادران سه کوهنورد آمربکایی در تهران با آنان ملاقات کرده اند.

مطالب مرتبط