جنتی: دانشجو برای نمره ناچار به رعایت حجاب می شود

حجاب
Image caption در سالهای اخیر، پلیس ایران در قالب گشت هایی به نام گشت ارشاد، به برخورد انتظامی و بازداشت افراد به دلیل نحوه لباس پوشیدنشان می پردازد

امام جمعه موقت تهران می گوید که اجرای قانون حجاب و عفاف باید از کارمندان، بیمارستانها و دانشجویان "شروع" شود و دانشجویان برای نمره قبولی ناچار خواهند بود تا این قانون را رعایت کنند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی که روز جمعه ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) امامت نماز جمعه تهران را بر عهده داشت، گفت: "در زمان تصویب این طرح (عفاف و حجاب) آنجا بودم و مطرح کردم که شما از یک نقطه شروع کنید و از آنهایی که کارمند شما هستند، آغاز کنید."

آقای جنتی در ادامه سخنان خود با انتقاد از نحوه "برخورد" با "بدحجابی" در بیست سال گذشته گفت: "دانشگاه و دانشجو در اختیار شما است، با این شرایط دانشجو را در دانشگاه بپذیرید و دانشجو نمره می خواهد و بنابراین ناچار است که به قانون عمل کند."

'بی حجابی، خاکریز اول جنگ نرم است'

همزمان احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد در مراسم امروز (جمعه ۳۱ اردیبهشت) گفت: "دشمن قصد دارد جوان‌های ما را از اسلام و دین جدا کند و در نهایت اسلام را براندازد و برای گرفتن دین از مردم بهترین راه یک عنصر آلوده بی حجاب و آرایش کرده است."

آقای علم الهدی همچنین "بی حجابی" را "خاکریز اول جنگ نرم" خواند و گفت: "برخی می‌گویند دل این بی حجاب‌ها پاک است و تنها به دلیل تربیت خانوادگی است که این طور ظاهر می‌شوند، اما این حرف درست بر خلاف قرآن است، چرا که دل پاک در قالب ناپاک نمی‌گنجد."

طرح "توسعه فرهنگ عفاف و حجاب" در سال ۱۳۸۲، با وجود نظر نامساعد دولت محمد خاتمی به تصویب "شورای عالی انقلاب فرهنگی" رسید که اکثرت آن را محافظه کاران تشکیل می دادند.

پس از تصویب، قرار شد که در سال ۱۳۸۴ این طرح برای اجرا به سازمان ها و ادارات ایران ابلاغ شود، اما اجرای طرح در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی عملا مسکوت ماند.

مطابق قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف شامل محورهای مختلفی می شود که از برخورد نیروی انتظامی با افراد "بدحجاب" گرفته تا تلاش برای "بالا بردن فرهنگ عفاف" توسط سازمان ها و وزارتخانه های مختلف را در بر می گیرد.

Image caption پوشش "حجاب اسلامی" برای زنان در ایران اجباری است

در همین ارتباط، نیروی انتظامی در فروردین ۱۳۸۶ برنامه اجرایی خود در مورد این طرح را در چهارچوب طرح موسوم به "ارتقای امنیت اجتماعی" آغاز کرد.

در پی اجرای این طرح، تصاویر مربوط به برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس با زنان و دختران، در رسانه های داخل و خارج ایران بازتاب گسترده ای یافت.

به همین دلیل در چند سال گذشته، اجرای طرح "عفاف و حجاب" و همچنین فعالیت "گشت های ارشاد" همواره موضوعی برای مناقشه میان جناح های سیاسی درون ایران بوده است و در مقاطع زمانی مختلف، اجرای این طرح از "شدت عمل" تا "توقف کامل" نوسان داشته است.

سال گذشته، رسانه های ایران خبری از جانب محمود احمدی نژاد منتشر کردند مبنی بر مخالفت رئیس جمهور ایران با اجرای این طرح؛ خبری که انتقادات گروه های تندرو را در ایران به همراه داشت اما گروهی هم این عمل را نوعی تاکتیک تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری نامیدند.

در ماه های اخیر، نمایندگان مجلس ایران و همچنین برخی مراجع تقلید شیعه در قم و امامان جمعه انتقاد های تندی از وضعیت پوشش زنان در ایران داشته اند.

پوشش "حجاب اسلامی" برای زنان در ایران اجباری است ولی در سی سال گذشته بین مقامات ایران درباره نحوه این پوشش همواره اختلاف نظر وجود داشته است.