نخست وزیر ترکیه از اوباما خواست که به توافق تهران توجه کند

اردوغان
Image caption نخست وزیر ترکیه پیش تر نیز درباره توافق تهران با آقای اوباما صحبت کرده بود

نخست وزیر ترکیه در نامه ای به باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از او خواسته است تا توافقی را که ترکیه و برزیل برای مبادله سوخت اتمی با ایران به دست آورده اند، نادیده نگیرد.

رجب طیب اردوغان، روز جمعه ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) در نامه ای به باراک اوباما با اشاره به توافق هسته ای تهران، آن را دریچه مهم برای حل و فصل دیپلماتیک مناقشه ای دانست که بر سر برنامه هسته ای ایران به وجود آمده است.

آقای اردوغان در شرایطی این نامه را نوشته است که هفته پیش، دولت آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد که در صورت تصویب آن، تحریم های تجاری و اقتصادی بیشتری علیه ایران اعمال می شود.

در این نامه نخست وزیر ترکیه از تلاشهای کشورش برای حل مناقشه هسته ای ایران با غرب دفاع کرده است.

دفتر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه می گوید او در نامه خود به باراک اوباما تاکید کرده که توافقی که با میانجی‌گری ترکیه و برزیل در تهران حاصل شده، می تواند به این مناقشه پایان دهد.

ادامه واکنش ها به توافق تهران

همزمان با نامه نخست وزیر ترکیه به رئیس جمهور آمریکا، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم ابراز امیدواری کرده که موافقت ایران برای مبادله اورانیوم با سوخت هسته ای، راه را برای مذاکرات هسته ای این کشور با غرب هموار کند.

این درحالیست که تلاش های آمریکا برای تصویب دور جدید تحریم ها علیه برنامه هسته ای ایران، همچنان ادامه دارد.

در تازه ترین واکنش به این تلاش ها، بوسنی و هرزگوین، عضو موقت شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده که از قطعنامه پیشنهادی آمریکا، حمایت خواهد کرد.

در جریان مذاکرات سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه در تهران، ایران با مبادله بخش عمده اورانیوم غنی شده برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران موافقت کرده است.

این توافق با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، لولا دا سیلوا، رئیس جمهور برزیل و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه حاصل شده است.

بر اساس این توافق هزار و دویست کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت کم، برای دریافت سوخت راکتور تحقیقاتی تهران به ترکیه منتقل می شود.

ایران تا پیش از توافق اخیر با دو کشور برزیل و ترکیه، ۴ توافق عمده بین المللی بر سر برنامه های اتمی اش داشته اما هیچیک از توافق ها به حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران منجر نشده است.

مطالب مرتبط