دولت ایران: سرعت اینترنت مناسب است

اینترنت
Image caption سرعت اینترنت در ایران بسیار پایین است و مساله فیلترینگ، کاربران را با محدودیت بسیاری رو به رو کرده است

در حالیکه سرعت اینترنت در ایران بسیار پایین گزارش شده است، وزیر ارتباطات این کشور می گوید که سرعت فعلی اینترنت مناسب است.

رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز جمعه ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) گفت که از نظر فنی امکان ارتقای اینترنت برای کاربران خانگی وجود دارد، اما به نظرش سرعت فعلی اینترنت برای کاربران خانگی مناسب است.

او با اشاره به محدودیت سرعت اینترنت ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه در ایران گفت: "تعریفی که نهاد های فرهنگی از اینترنت کرده اند استفاده دانشگاه ها، سازمان های تجاری و بانک ها از پهنای پر سرعت است اما زمانی که کاربرد های جدیدی تعریف شوند امکان ارتقا از نظر زیر ساخت های فنی نیز وجود دارد."

سرعت پایین اینترنت در کنار محدودیت های دیگری چون فیلترینگ یکی از مسائلی است که کاربران اینترنت در ایران با آن رو به رو هستند.

بر اساس گزارش سایت اینترنتی اسپید دات نت (speedtest.net) ایران از نظر سرعت اینترنت در رده هایی پایین تر از کشور های عراق و افغانستان و به طور متوسط در رتبه یکصد و شصت و هشتمین کشور جهان قرار گرفته است.

بر اساس یک نظرسنجی که چندی پیش توسط سرویس جهانی بی بی سی انجام شده است، هشتاد درصد از مردم جهان معتقدند دسترسی به اینترنت جزء حقوق اساسی انسان هاست.

این بررسی که ۲۷ هزار بزرگسال از ۲۶ کشور جهان را در بر می گرفت نشان داد که اینترنت طرفداران زیادی هم در بین کشورهای توسعه یافته و هم در بین کشورهای در حال توسعه دارد.

کشورهایی نظیر فنلاند و استونی دسترسی به اینترنت را جزء مفاهیم حقوق بشری تعریف کرده اند و موسسات جهانی همچون سازمان ملل متحد هم برای دسترسی جهانی به اینترنت تلاش می کنند.

محدودیت سرعت اینترنت در ایران به خصوص بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته در این کشور بیشتر شده است.

دولت برای مقابله با معترضان در این مدت از طریق کاهش سرعت و قطع اینترنت، مسدود کردن سایت ها سعی کرد مانع انتشار اخبار مربوط به ناآرامی ها در شهرهای ایران شود، اما کاربران ایرانی باوجود این محدودیت ها، اخبار و تصاویر حرکت اعتراضی مردم را در فضای اینترنت منتشر کردند.

مطالب مرتبط