فیروزآبادی: علت ادامه جنگ تنبیه صدام بود

فیروزآبادی
Image caption آقای فیروزآبادی دلیل ادامه جنگ ایران و عراق شش سال پس از آزادی خرمشهر را "تنبیه صدام" عنوان کرد

یک مقام بلند پایه نظامی در ایران، دلیل ادامه جنگ با کشور عراق را بعد از پس گرفتن خرمشهر، "تنبیه صدام" عنوان کرد.

سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز جمعه ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) در سخنرانی در نماز جمعه تهران گفت که ادامه جنگ به خاطر تنبیه متجاوز بوده است.

او همچنین گفت که اگر جنگ ادامه پیدا نمی کرد "روحیه مقاومت و ایثار تداوم پیدا نمی کرد."

او با اشاره به اینکه پس گرفتن خرمشهر، باعث شد که اقتدار ایران را جهانیان بپذیرند، گفت: "همه افتخارات ما از جنگ است و اگر ما آتش بس را می پذیرفتیم، پیروزی به دست نمی آوردیم، چرا که زمین های ما در اختیارنیروهای عراق بود."

موضوع ادامه جنگ به مدت شش سال بعد از پس گرفتن خرمشهر از نیروهای ارتش عراق، همچنان از موضوع های تاریخی مورد مناقشه در بین مقامات ایران است.

در واقع منتقدان ادامه جنگ ایران و عراق در جامعه سیاسی آن روز ایران کمتر حاضر به پذیرش خطر ابراز مخالفت با ادامه جنگ بودند.

یکی از معدود استثناها در این میان نهضت آزادی ایران به رهبری مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت بود که با وجود تمام مخاطرات از ادامه جنگ انتقاد کرد.

چند سال پیش، مصاحبه ای با احمد خمینی، پسر آیت الله خمینی منتشر شد که در آن او اعلام کرد که پدرش پس از فتح خرمشهر مخالف ادامه جنگ بوده است اما مسئولان وقت اصرار به ادامه جنگ داشته اند.

در روز سوم خرداد ۱۳۶۱ خرمشهر از اشغال نیروهای عراقی در آمد. پس ازاین پیروزی ایران، جنگ ایران و عراق شکلی تازه به خود گرفت.

صدام حسین پس از این واقعه آمادگی خود را برای عقب نشینی کامل نیروهای عراقی تا مرزهای دو کشور اعلام کرد.

هم زمان پیشنهادهای اولیه ای نیز برای اعلام آتش بس و مذاکره از سوی جامعه جهانی به مقامات ایرانی رسید که هر کدام به شکلی از سوی مقامات ایران رد شد.

شش سال بعد از پس گرفتن خرمشهر به وسیله ایران، جنگ ایران و عراق با پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ پایان گرفت.

جنگ نرم

آقای فیروزآبادی، در ادامه سخنرانی اش گفت که جنگ نرم از بیست سال پیش و پس از درگذشت آیت الله خمینی، رهبر ایران شروع شده است.

او در این باره از نهضت آزادی نام برد و با اشاره به اینکه نهضت آزادی برخی از گروه ها از جمله دانشجویان را به سمت آمریکا هدایت می کرده، گفت: " گروهی از آنها هم به دنبال جایگزین کردن فکر دیگری به جای امام بودند."

سر لشگر حسن فیروز آبادی همچنین از گروهی که "قصد اصلاحات و تغییر معیشت مردم و ایجاد فاصله طبقاتی داشته اند" انتقاد کرد و گفت: "بعد یک جریان سیاسی به عنوان مشارکت به راه انداخته شد که برنامه آن از بین بردن فکر و نهضت امام بود و از سوی دیگر هم به آمریکایی ها سواری می دادند."

او در ادامه رویداد های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران را "انتقام جویی" کسانی نامید که "فکر می کردند می توانند راه امام را تغییر دهند."

مطالب مرتبط