آمریکا تحریم سه موسسه روسیه را لغو کرد

پرچم های ایران،روسیه، آمریکا
Image caption وزارت خارجه آمریکا لغو تحریم شرکت های روسیه را با موافقت این کشور برای تشدید مجازات های ایران بی ارتباط دانسته است

آمریکا مجازات سه موسسه روسیه را که پیش تر به خاطر همکاری با برنامه های موشکی و اتمی ایران تحریم شده بودند را لغو کرده است.

لغو تحریم این موسسه ها چند روز پس از آن اعلام می شود که دولت آمریکا از موافقت روسیه با پیش نویس قطعنامه پیشنهادی برای افزایش تحریم های بین المللی ایران خبر داده است.

دولت آمریکا روز جمعه با انتشار اطلاعیه ای در روزنامه رسمی این کشور، لغو تحریم دانشگاه فناوری شیمیایی مندلیف، شرکت روسوبورون اکسپرت و موسسه هوانوردی مسکو را اعلام کرد.

وزارت امورخارجه آمریکا ارتباط این خبر با موافقت روسیه برای تشدید تحریم های ایران را رد کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش کرد لغو تحریم های این سه موسسه با تلاش ایالات متحده برای جلب حمایت روسیه از قطعنامه پیشنهادی علیه ایران بی ارتباط است.

آقای کراولی گفت: "ما فکر کردیم که روسیه در نگرانی ما درباره ایران سهیم است و از عزم لازم برای حمایت از محدودیت های تسلیحاتی در نظر گرفته شده در پیش نویس قطعنامه سازمان ملل برخوردار است. ما احساس کردیم می توانیم این محدودیت ها (تحریم شرکت های روسی) را بدون ضربه زدن به تلاش برای منع گسترش سلاح های اتمی لغو کنیم."

تحلیلگران با اشاره به این نکته که دولت آمریکا برای خبررسانی درباره این موضوع تنها به چاپ یک اطلاعیه در روزنامه رسمی فدرال بسنده کرده و آن را از طریق بیانیه رسمی اعلام نکرده است، می گویند این موضوع با توافق نیویورک برای تحریم ایران ارتباط دارد.

ولادمیر پوتین نخست وزیر روسیه در ماه مارس هنگام دیدار هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا از مسکو خواسته بود ایالات متحده تحریم شرکت های روسیه را لغو کند.

سه شرکت روسی بر اساس بخشنامه سال ۱۹۹۴ بیل کلینتون تحریم شده بودند.

بر اساس این بخشنامه، دولت آمریکا شرکت هایی را که به افزایش توانایی موشکی و تولید سلاح کشتار جمعی کشورهای جهان کمک می کنند، تحریم می کند.

دانشگاه فناوری شیمیایی مندلیف و موسسه هوانوردی مسکو در سال ۱۹۹۹ تحریم شدند.

شرکت روسوبورون اکسپرت که در زمینه صادرات تسلیحات فعالیت می کند دو سال پیش تحریم شد.

این موسسه ها به ارتباط با برنامه های هسته ای و موشکی ایران متهم شده بودند.

مطالب مرتبط