ترافیک تهرانی ها را عصبانی تر کرده است؟

Image caption سالهاست به محض اینکه صحبت از تهران می شود همه از ترافیک و شلوغی آن گله می کنند

چندی پیش خبرگزاری مهر در گزارشی به نقل از چند جامعه شناس نوشت شهروندان تهران عبوس تر شده اند. در این گزارش دلیل اصلی افزایش عصبانیت تهرانی ها ترافیک و تراکم جمعیت ذکر شده است.

بحث ترافیک تهران و ساعت ها در خیابان ها پشت چراغ های قرمز ماندن و یا در بزرگراه ها در انبوه ماشین ها معطل شدن، بحث تازه ای نیست. سالهاست به محض آنکه صحبت از تهران می شود همه از ترافیک و شلوغی آن گله و شکایت می کنند.

مسئولان امور شهری هم تا کنون بارها طرح هایی را برای بهتر شدن وضعیت ترافیک شهر تهران پیشنهاد و یا حتی اجرا کرده اند، اما هیچ کدام از آنها نتوانست گرهی از مشکل اصلی پایتخت ایران باز کند.

محمد حسن ملک مدنی شهردار سابق تهران، ترافیک شهر و مسائل زیست محیطی آن را غیر قابل تحمل توصیف کرد و حل چنین مشکلی را در گرو یک برنامه جامع دانست.

آقای ملک مدنی گفت: "باید ترتیبی اتخاذ کرد که شدت تقاضا برای سفر کاهش یابد و وسیله مسافرت عمومی بسط و توسعه پیدا کند. در بخش اول احتیاج به زیرساخت های اینترنتی و بسط و توسعه دولت مجازی و این گونه مباحث را داریم که مردم برای تمدید یک گذرنامه یا گرفتن یک شناسنامه مجبور نباشند چند سفر انجام دهند."

او افزود: "درست کردن وسیله حمل و نقل عمومی مساله بعدی است که مهم ترین اش توسعه مترو و کامل شدن خطوط آن است که متاسفانه مدتی است دچار مشکلات عدیده شده و توسعه آن از سرعت مطلوبی برخوردار نیست."

آقای ملک مدنی امیدی به بهبود وضع ترافیک شهر تهران ندارد و می گوید با فروش تراکم و توسعه شهر، جمعیت تهران رو به افزایش است. "روزانه دو هزار خودرو که اگر متوسط طول خودرو را چهار متر فرض کنیم روزی هشت کیلومتر ماشین به شبکه های موجود تزریق می شود. نمی شود با راه حل های مقطعی یا پروژه های کوچک به جنگ این مشکل رفت."

از سوی دیگر مصطفی اقلیما کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است مشکل اصلی مسئولان و حتی جامعه شناسان نگاه یک بعدی داشتن به اکثر مسائل از جمله بحث تاثیرات ترافیک است.

او به مشکلات اجتماعی از جمله فقر، مشکلات اقتصادی و عدم امنیت و آسایش در جامعه اشاره می کند که همگی فشارهایی را به زندگی روزمره تحمیل می کنند.

آقای اقلیما می گوید: "همه این عوامل باعث می شود تا من عصبانی شوم. من بی خود عصبانی نیستم. علل و عواملی وجود دارد که من در خیابان عصبانی می شوم و زمانی که رانندگی می کنم هیچ گذشتی ندارم. تمام اینها فشارهای جانبی است."

او معتقد است اگر مردم مسائل و مشکلات اساسی در زمینه های مختلف اجتماعی نداشته باشند، ترافیک و شلوغی خیابان را راحت تر تحمل می کنند.

گروهی از روانشناسان و جامعه شناسان مشکلات اقتصادی را عامل مهم شیوع اختلالات روانی شهروندان تهران بر می شمارند و معتقدند فشارهای اقتصادی و افزایش فاصله طبقاتی باعث رخت بربستن شادی از تهرانی ها شده است.

در این میان هستند کارشناسانی که در مقایسه تهرانی ها با شهروندان دیگر شهرهای ایران، حجم ترافیک و بافت شهری در تهران را یکی از دلایل افزایش اضطراب و افسردگی در این شهر می دانند.

مطالب مرتبط