نامه اردوغان به ۲۵ کشور در باره توافقنامه تهران

اردوغان
Image caption نخست وزیر ترکیه پیش تر نیز درباره توافق تهران با آقای اوباما صحبت کرده بود

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در نامه ای به سران بیست و پنج کشور جهان از توافق هسته ای تهران که میان این کشور، برزیل و ایران امضا شد، دفاع کرد.

این نامه به سران کشورهای عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای عضو گروه ۵+۱ ( پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان) و همینطور کشورهای منطقه و همسایه ترکیه فرستاده شده است.

آقای اردوغان در این نامه با تاکید بر موضع دولت ترکیه در مخالفت با سلاح های هسته ای و عاری بودن منطقه از این سلاح ها گفته است توافق نامه تهران مهمترین قدم برای حل و فصل مناقشه هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک است.

توافقنامه تهران با ابتکار ترکیه و برزیل و با هدف جلوگیری از تحریمهای بیشتر علیه ایران به امضا رسید. بر اساس این توافق ایران با مبادله بخش عمده اورانیوم غنی شده برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران موافقت کرده است.

نخست وزیر ترکیه گفته است همه باید با خوشبینی به این توافق نگاه کنند و تصمیمی خارج از این توافقنامه نگیرند که باعث شکست این راه حل دیپلماتیک شود.

آقای اردوغان همچنین در یک تماس تلفنی با محمود احمدی نژاد آخرین تحولات مربوط به مناقشه اتمی ایران را بررسی کرد.

به گزارش ایرنا، آقای اردوغان در این تماس گفت ترکیه تا رسیدن به نتیجه مطلوب به رایزنی های بین المللی خود ادامه خواهد داد.

نامه به اوباما

آقای اردوغان دیروز هم نامه مشابهی به باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، فرستاده بود. این نامه پاسخی است به نامه ای که پیشتر آقای اوباما به نخست وزیر ترکیه فرستاده بود و از او خواسته بود در مناقشه ایران و غرب بر سر برنامه هسته ای این کشور میانجیگری کند.

او در این نامه از رییس جمهوری آمریکا خواسته است تا توافقی را که ترکیه و برزیل برای مبادله سوخت اتمی با ایران به دست آورده اند، نادیده نگیرد. آقای اردوغان توافق هسته ای تهران را دریچه مهم برای حل و فصل دیپلماتیک مناقشه ای دانست که بر سر برنامه هسته ای ایران به وجود آمده است.

آقای اردوغان در شرایطی این نامه را نوشته است که هفته پیش، دولت آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد که در صورت تصویب آن، تحریم های تجاری و اقتصادی بیشتری علیه ایران اعمال می شود.

در این نامه نخست وزیر ترکیه از تلاشهای کشورش برای حل مناقشه هسته ای ایران با غرب دفاع کرده است.

دفتر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه می گوید او در نامه خود به باراک اوباما تاکید کرده که توافقی که با میانجیگری ترکیه و برزیل در تهران حاصل شده، می تواند به این مناقشه پایان دهد.

همزمان با نامه نخست وزیر ترکیه به رئیس جمهور آمریکا، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم ابراز امیدواری کرده که موافقت ایران برای مبادله اورانیوم با سوخت هسته ای، راه را برای مذاکرات هسته ای این کشور با غرب هموار کند.

مطالب مرتبط