لاریجانی: آمریکا فریبکاری کند بیانیه تهران را کنار می گذاریم

لاریجانی
Image caption به گفته آقای لاریجانی، مجلس با اجرای گزینشی بیانیه تهران، مخالف است

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفته که اگر آمریکا درصدد بهره برداری از بخشهایی از توافقنامه مبادله سوخت ایران و ترکیه باشد و در شورای امنیت "دست به ماجرا جویی بزند" ایران در تصمیم خود تجدید نظر خواهد کرد.

آقای لاریجانی در صحن علنی مجلس گفت که "شاید آمریکا و چند کشور اروپایی، در این خیال هستند که با چنین قیل و قالی اجرای بیانیه تهران را گزینشی دنبال کنند."

حدود یک هفته پیش ایران با ترکیه و برزیل، دو عضو غیردائم شورای امنیت، توافقی را امضا کرد تا حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با غلظت کم، برای غنی سازی بیشتر و تبدیل به سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، به ترکیه فرستاده شود.

اما این توافقنامه تغییری در نظر موافقان تحریم ایران ایجاد نکرد و کشورهای غربی به خصوص آمریکا همچنان بر تنظیم قطعنامه ای تحریمی از سوی شورای امنیت علیه ایران تاکید دارند.

به عقیده رئیس مجلس ایران هدف کشورهای غربی دنبال کردن بخش هایی از بیانیه تهران است ولی "دولت ایران صرفا در میانجیگری ترکیه و برزیل می تواند در قالب تحقق تمام مفاد بیانیه تهران گام بردارد و نه اقدام گزینشی و حمایت مجلس از بیانیه تهران منوط به رعایت همه شروط آن است."

آقای لاریجانی به امریکا هشدار داده که اگر این کشور چه در سطح شورای امنیت و چه در سطح کنگره این کشور، "دست به ماجراجویی بزند، همه تلاش های کشورهای ترکیه و برزیل را مخدوش کرده و کلا این مسیر به کنار خواهد رفت."

رئیس مجلس خطاب به کشورهای غربی می گوید که "اگر شما واقعا دنبال همین مسیر بودید چرا دو دولت مهم برزیل و ترکیه را دچار تمسخر کردید، ایران از ابتدا به دوستان ترکیه و برزیل گفته بود که ما به آمریکائیها اعتماد نداریم و به همین دلیل با سپردن اورانیوم غنی شده در ترکیه موافق نیستیم. حالا صحت نگاه ایران برای همگان اثبات شد."

یک هفته بعد از توافق ایران با ترکیه بر سر مبادله سوخت، کشورهای غربی همچنان با تردید به آن نگاه می کنند و بحث هماهنگی بر سر تحریم ایران همچنان به قوت خود باقی است.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نامه ای به سران بیست و پنج کشور جهان نوشته و در آن از توافق هسته ای تهران، دفاع کرده است

این نامه به سران کشورهای عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای عضو گروه ۵+۱ ( پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان) و همینطور کشورهای منطقه و همسایه ترکیه فرستاده شده است.

آقای اردوغان در این نامه با تاکید بر موضع دولت ترکیه در مخالفت با سلاح های هسته ای و عاری بودن منطقه از این سلاح ها گفته است توافق نامه تهران مهمترین قدم برای حل و فصل مناقشه هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک است.

نخست وزیر ترکیه گفته است همه باید با خوشبینی به این توافق نگاه کنند و تصمیمی خارج از این توافقنامه نگیرند که باعث شکست این راه حل دیپلماتیک شود.

ترکیه می گوید که میانجیگری در پرونده هسته ای ایران را با پیشنهاد آمریکا پیگیری کرده و حالا آمریکا نباید توافق هسته ای ترکیه و برزیل برای مبادله سوخت اتمی را نادیده بگیرد.

رئیس مجلس ایران نیز با اشاره به درخواست آمریکا از ترکیه برای وساطت در پرونده هسته ای می گوید که ایران به احترام ترکیه و برزیل که دو کشور دوست هستند، بحث تبادل سوخت را با شرایطی پذیرفت اما آمریکایی ها "یکباره دست به فریبکاری زدند و با هیاهوی زیاد، مجددا به سوی قطعنامه روی آوردند."

مطالب مرتبط