تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد به خشونت کشیده شد

تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد
Image caption تجمع این دانشجویان در پی فراخوانی برای اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری خردادماه سال گذشته برگزار شده بود.

بر اساس گزارش های رسیده از تهران، تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز که دیروز شنبه، اول خرداد ماه ۱۳۸۹ برگزار شده بود، با ورود نیروهای امنیتی به داخل دانشگاه به خشونت کشیده شود.

سایت های اینترنتی جرس و ادوار نیوز با انتشار تصاویری از این تجمع اعتراضی خبر از "ضرب و شتم" عده ای از دانشجویان توسط "نیروهای امنیتی" و "انصار حزب الله" و بازداشت عده ای از تجمع کنندگان داده اند.

در این گزارش ها آمده است که تجمع دیروز در دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز پس از انتشار فراخوانی برای برگزاری تجمع اعتراض آمیز به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران و همچنین ابراز مخالفت با ادامه بازداشت عده ای از دانشجویان و احکام مربوط به ممنوعیت از تحصیل صورت گرفته است.

از سال گذشته و پس از اعلام نتایج انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در ایران که محمود احمدی نژاد برنده آن اعلام شد، علاوه بر اعتراضات گسترده خیابانی، گزارش های متعددی از تجمع های اعتراضی دانشجویان در فضای داخل دانشگاهها منتشر شد که در مواردی این تجمع ها با دخالت نیروهای امنیتی و لباس شخصی همراه بوده است.

طی یک سال گذشته عده زیادی از فعالان دانشجویی که مخالف روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بودند بازداشت و برای آنها احکام سنگین زندان و محرومیت از تحصیل صادر شد.

اکنون با نزدیک شدن به ۲۲ خرداد ماه، سالگرد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می رسد بار دیگر اعتراض به نتایج این انتخابات و نحوه برخورد حکومت و نیروهای امنیتی با تجمع های اعتراضی مردم مطرح می شود.

سایت اینترنتی جرس تعداد دانشجویان حاضر در این تجمع را "چند صد نفر" عنوان کرده و آنها را دانشجویان دانشکده فنی این دانشگاه معرفی کرده است.

این گزارش می افزاید که فضای دانشگاه از صبح دیروز و حتی پیش از برگزاری تجمع، فضایی امنیتی بوده است که با افزایش تعداد دانشجویان و سر دادن شعارهای "یا حسین، میر حسین" و "مرگ بر دیکتاتور" این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی و بسیج مواجه شده است.

سایت های اینترنتی تعداد مصدومان این درگیری را دست کم چهار نفر اعلام کرده اند که با وجود "خونریزی شدید" در دفتر انتظامات دانشکده بازداشت بوده اند.

گفته می شود بر اثر اخلال در فضای دانشگاه کلاس های دیروز بعد از ظهر دانشکده فنی برگزار نشده اند.

از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، دانشکده فنی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز دست کم در سه مورد دیگر شاهد اعتراضات دانشجویان و ضد و خورد و درگیری با نیروهای امنیتی بوده است که آخرین آنها به تاریخ ۲۱ مهرماه سال گذشته باز می گردد.

در جریان تجمع ۲۱ مهرماه سال گذشته، نیروهای امنیتی با شکلیک گاز اشک آور در فضای دانشگاه سعی در پراکنده کردن دانشجویان نمودند و گزارش ها از بازداشت ۱۰ نفر از آنها حکایت می کرد.

مطالب مرتبط