ایران: امکان تبادل زندانیان با آمریکا وجود دارد

حیدر مصلحی
Image caption حیدر مصلحی می گوید تا کنون درباره مبادله آمریکایی های بازداشت شده بحثی انجام نشده است

دولت ایران پیشنهاد کرده است تا آمریکا زمینه ملاقات ایرانیان بازداشت شده در آمریکا را با خانواده هایشان فراهم کند.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران با اشاره با اجازه ملاقات سه کوهنورد آمریکایی بازداشت شده در ایران با مادرانشان گفت اگر آمریکایی ها اين اقدامات بشر دوستانه را انجام دهند ممکن است بتوان در مورد تبادل این زندانیان صحبت کرد.

وزیر اطلاعات ایران گفت که تا کنون درباره مبادله آمریکایی های بازداشت شده بحثی انجام نشده است.

او همچنین گفت که جاسوس بودن این سه آمریکایی "مشخص" است. آمریکا اتهام جاسوسی این افراد را رد می کند.

به مادران سه کوهنورد آمریکایی اجازه داده شد تا در روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ( ۱۹ مه ) به تهران سفر کنند و برای اولین بار پس از ده ماه با فرزندان خود دیدار کنند.

دولت ایران اعلام کرد به خاطر مسائل "بشردوستانه" اجازه داده است که این ملاقات انجام شود.

مادران سه کوهنورد بازداشت شده آمریکایی طی دو روز اقامت خود در ایران حدود ده ساعت با فرزندانشان ملاقات کردند اما نتوانستند مقام های ایران را به آزاد کردن آنها متقاعد کنند.

Image caption مادران سه کوهنورد بازداشت شده آمریکایی طی دو روز اقامت خود در ایران حدود ده ساعت با فرزندانشان ملاقات کردند

این مادران بعد از بازگشت خود به آمریکا از اینکه نتوانستند با فرزندانشان برگردند اظهار تاسف کردند اما گفتند که وضعیت فرزندانشان " به نسبت خوب است."

مبادله

مقامات ایرانی همواره در پاسخ به سوال هایی که درباره وضعیت این سه آمریکایی از آنها می شود مسئله ایرانیانی را مطرح می کنند که به گفته آنها توسط دولت آمریکا ربوده یا بازداشت شده اند.

در ماه دسامبر سال گذشته، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به زندانی بودن یازده ایرانی در آمریکا اشاره کرد که به گفته او، بعضی از آنان در کشورهای دیگر دستگیر و براساس معاهده استرداد مجرمین، به مراجع قضایی آمریکا تحویل داده شده اند.

شهرام امیری، کارشناس سازمان انرژی اتمی ایران هم سال گذشته و هنگام سفر حج عمره به عربستان سعودی ناپدید شد و مقامات ایرانی تشکیلات جاسوسی آمریکا را به ربودن او متهم کردند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران بهمن ماه گذشته در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی ایران از گفتگوهایی درباره "مبادله" سه آمریکایی سخن گفت.

همزمان با حضور مادران آمریکایی های بازداشت شده در ایران، دو شهروند ایرانی که نیروهای آمریکایی در عراق آنان را بازداشت کرده بودند پس از هفت سال آزاد شدند.

با این حال مقامات آمریکا همواره اعلام کرده اند که درباره مبادله بازداشت شدگان با ایران مذاکره یا توافقی نکرده اند.

مطالب مرتبط