ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی نامه نوشت

مهمانپرست
Image caption به گفته سخنگوی وزارت خارجه، نمایندگان ایران، ترکیه و برزیل، نامه مبادله سوخت را به دبیر کل آژانس بین المللی انرژی ارائه داده اند

وزارت خارجه ایران اعلام کرده که طی نامه ای طرح مبادله سوخت هسته ای را به مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه داده است.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبرنگاران در محل سرکسنولگری این کشور در استانبول گفت که این نامه روز دوشنبه 24 مه (سوم خرداد) در وین توسط سفیران کشورهای ایران، ترکیه و برزیل تحویل مدیر کل آژانس انرژِی اتمی شده است.

در این نامه که به امضای علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی رسیده است، به صورت رسمی در باره مفاد توافق مبادله سوخت هسته ای توضیح داده شده است.

یک هفته پیش، ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه) ایران با ترکیه و برزیل، دو عضو غیردائم شورای امنیت، توافقی را امضا کرد تا حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با غلظت کم را برای غنی سازی بیشتر و تبدیل به سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، به ترکیه بفرستد.

آقای صالحی در نامه خود به مدیر کل آژانس تاکید کرده که هدف این توافقنامه تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران است که دارای مصارف دارویی و ارائه خدمات پزشکی است ولی به رغم گذشت یک سال از درخواست ایران برای دریافت سوخت این راکتور "نه تنها سوخت مزبور به کشورم تحویل نشده بلکه مسیر طی شده نیز به خاطر شرایط نامعقول از طرف مقابل نافرجام مانده است."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از مدیر کل آژانس خواسته تا "بدون هیچگونه تبعیضی" امکانات لازم در اختیار کشورهای عضو آژانس قرار گیرد.

توافقنامه تهران، بیانیه ای ده ماده ای است که به عقیده سخنگوی وزارت خارجه ایران "آغاز حرکتی بزرگ برای همکاری سازنده و عادلانه در معادلات جهانی است و به همین دلیل جهان امروز در انتظار پاسخ مثبت دارندگان فناوری هسته ای و گروه وین خواهد بود."

در ماده شش بیانیه تهران تاکید شده که "پس از دریافت پاسخ مثبت گروه وین (ایالات متحده، روسیه، فرانسه و آژانس) جزییات بیشتر تبادل سوخت از طریق توافقنامه کتبی و ترتیبات مناسب بین ایران و گروه وین که به طور مشخص خود را به تحویل ۱۲۰ کیلوگرم سوخت لازم برای راکتور تحقیقاتی تهران متعهد نموده‌اند، به تفصیل بیان می‌شود."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نامه خود به مدیر کل آژانس، گفته که آژانس گروه وین را از مفاد این بیانیه مطلع کرده و "پاسخ مثبت گروه وین را به ما (ایران) منعکس نماید."

ایران امیدوار است با پاسخ مثبت گروه وین، مذاکرات بر سر مبادله سوخت را آغاز کند اما کشورهای غربی به خصوص آمریکا همچنان بر تنظیم قطعنامه ای تحریمی از سوی شورای امنیت علیه ایران تاکید دارند.

بعد از توافق تهران با مبادله سوخت، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود که منتظر نامه رسمی ایران برای مبادله سوخت هسته ای است.

ایران دوشنبه هفته گذشته و در پی سفر لولا دا سیلوا رئیس جمهوری برزیل و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به تهران، بطور اصولی موافقت کرد که حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده خود را در برابر دریافت سوخت راکتور تحقیقاتی تهران به ترکیه بفرستد.

در بخشی از توافقنامه تهران تاکید شده بود که ایران ظرف هفت روز از تاریخ بیانیه از طریق کانالهای رسمی به طور کتبی به آژانس اطلاع خواهد داد.

مطالب مرتبط